Konut Haberleri
10 Mayıs 2018 10:18 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:48

Faiz ve kur için gereken yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek faiz ve döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle ekonomi yönetimini topladı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak, bununla birlikte enflasyonla etkin mücadele için gereken tedbirler alınacaktır” denildi.

Faiz ve kur için gereken yapılacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, para piyasalarındaki aşırı hareketlilik, döviz kurundaki rekor yükseliş ve ABD ile İran arasındaki gerilim üzerine ekonomi yönetimini Beştepe Külliyesi’nde topladı. 2 saat 35 dakika süren toplantıya, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanı sıra Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Metin Özdemir ve Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İkram Göktaş katıldı. Toplantıda KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli, SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, ilgili bürokratlar ve başdanışmanlar da hazır bulundu.

MALİ DİSİPLİNE DEVAM 

Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden, yazılı bir açıklama yapıldı. Toplantıda hükümetin, para ve maliye politikaları konusundaki hedeflerine ulaşma kararlılığının teyit edildiği belirtilen açıklamada, “Bu çerçevede, ülkemiz ekonomisinin en önemli çıpalarından olan mali disiplinden asla taviz verilmeyecektir. Harcamalarda ortaya çıkan artışları telafi edecek önlemler hayata geçirilmektedir.” ifadelerine yer verildi. Orta ve uzun vadede kamu maliyesinde bozulmaya yol açmayacak bir yaklaşımla hareket edileceğinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

ARAÇLAR KULLANILACAK 

“Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak, bununla birlikte enflasyonla daha etkin mücadele etmek için gereken tedbirler alınacaktır. Bunun için Merkez Bankası elindeki araçları etkin şekilde kullanmaya devam edecektir. Açık piyasa ekonomisi politikalarına sıkı sıkıya sahip çıkılacaktır. Hiçbir konuda, piyasa mekanizması dışında yöntemler asla söz konusu değildir. Ülkemiz, önümüzdeki dönemde de yine büyüme esaslı ekonomi politikalarıyla yoluna devam edecektir. Büyüme politikalarımızın odağında, kamunun yönlendiriciliği, ve teşvikiyle özel sektör, bulunmayı sürdürecektir. Uluslararası yatırımcılar açısından ülkemizin cazibesini artıracak adımlaratılacaktır.”

Reel kesimin finansman ihtiyacı karşılanacak 

Toplantının ardından yapılan açıklamara reel kesimin finansmana ulaşabilmesi için gerekli adımların atılacağı vurgulandı. Bankacılık sektörünün, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, likidite düzeyi ve uluslararası piyasalara erişim imkanı bakımından tarihinin en güçlü seviyesinde olduğuna vurgu yapılan açklamada şu ifadelere yer verildi: “Bir süredir mevduattaki artış, kredilerdeki artış oranının üzerinde seyretmektedir. Reel kesimin finansmana ihtiyacını kolaylaştırmaya yönelik adımlar atılacaktır. Bankalara, ekonomimizin en önemli itici güçlerinden olan gayrimenkul sektörüne yönelik kredilerde kolaylık sağlamaları tavsiye edilmiştir. Mevcut döviz ve altın varlıklarının etkin kullanımına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Varlık Barışı uygulaması, yurt içi ve yurt dışı birikimleri kapsayacak şekilde genişletilecektir.” 

Dolar 4.37’den geri döndü

ABD ve İran arasında yaşanan gerilimin de etkisiyle dolar dün güne hareketli başladı. Dolar/TL gün içerisinde 4.37 ile tarihi zirveyi gördü. Toplantı haberiyle dolar/TL 4,37’den 4,25’e, Avro/TL ise yüzde 1,5 düşüşle 5,0650’ye geriledi. Sabah 97.849 puana gerileyen BIST 100 endeksi de günü yüzde 1.43 yükselişle 100.781 puandan tamamladı.

Merkez dolar fonlamasını arttırdı

TCMB dün yaptığı açıklamada Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihaleleri yoluyla oluşacak pozisyon tutarı mevcut 5,3 milyar dolardan 7,1 milyar dolara ulaşabileceğini belirtirken, ayrıca TL depo karşılığı döviz depo ihalesinde de tutarı 1 milyar 250 milyon dolardan 1 milyar 500 milyon dolara yükseltti.