Kentsel Dönüşüm
24 Oca 2021 18:28 Son Güncelleme: 24 Oca 2021 18:50

Eyüp'ün 29'uncu mahallesini ismi nasıl verildi? Kentsel dönüşüme gelen isim...

İstanbul'un Eyüp ilçesinde 29'uncu mahallenin ismi verildi. Mahalleye verilen isim kentsel dönüşüm gerçeğinin bir yansıması olarak kayıtlarda yerini aldı.

Eyüp'ün 29'uncu mahallesini ismi nasıl verildi? Kentsel dönüşüme gelen isim...

İstanbul'un Eyüp ilçesinde 29. mahallenin ismi konuldu. Mahallenin ismi İstanbul'daki kentsel dönüşüm gerçeğinin bir yansıması olarak tarihte yerini aldı. 

KİPTAŞ ve Torunlar GYO tarafından hayata geçen ve İstanbul'un örnek kentsel dönüşüm projesi olan 5. Levent Eyüp ilçesinin 29. Mahallesine ismini verdi. 

2011 yılında KİPTAŞ tarafından kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanan proje kapsamında Vakıf, İBB, hak sahipleri arazileri ve bu arazilere kurulmuş 500’e yakın gecekondu sahibi başarı ile bir araya getirildi. 516 bin metrekare arazi üzerine 2 Milyar TL yatırım ile Torunlar GYO tarafından hayata geçirilen projede tüm hak sahiplerine yerinde dönüşüm ilkesine paralel modern yaşam alanları yaratıldı. 

1 milyon 30 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olan proje 1,5 ve 1,8 düşük emsal oranı ile tasarlandı ve inşa edildi. “İyi bir yaşam için dört duvardan fazlası” anlayışı ile projede yaklaşık 440 bin metrekare peyzaj ve sosyal alanlara ayrıldı.

Türkiye’nin en büyük dönüşüm projelerinden biri olan 5. Levent’te, 400 daireli sosyal konut etabı Bayramoğlu Sitesi, 617 daireli KİPTAŞ Güzeltepe Konutları, hak sahipleri için 200 konut ve satışa sunulan 2100 daireli 5. Levent Konutları’nın yanı sıra Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi, 36 derslikli ilköğretim okul, 52 derslikli imam hatip lisesi, öğrenci yurdu gibi eğitim alanları yer alıyor. Proje de ayrıca içerisinde konferans salonları, eğitim alanları, imam evi ve taziye evi gibi birimleri de barındıran Eyüp İlçesinin en büyük cami de yer alıyor. 

Eyüp Belediye Meclisi’nin 12 Ocak’taki kararı ile onaylanan 5. Levent Mahallesi sınırları içinde tüm bu yaşam alanlarına ek olarak Finaskent Sitesi, Yeniköy Konakları, ticari ve kamusal alanlar ile inşasına başlanacak 5. Levent 2. Etabı, bölgede planlanan hastane kompleksi ve emniyet müdürlüğü de bulunacak.

İstanbul’un en yeni ve modern mahallesi 5. Levent’te yaklaşık 20 bin kişiye hizmet sunulması hedefleniyor.