Konut Haberleri
13 Ara 2017 12:52 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:36

Ev sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek

Torba yasa kapsamındaki yeni düzenlemelerle ev sahipleri artık daha fazla vergi ödemek zorunda kalacak.

Ev sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek
Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, Torba yasa kapsamında gelen vergilerle ev sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek. Mazars Denge İstanbul Vergi Ortağı Yeminli Mali Müşavir Dr. Numan Emre Ergin, yeni düzenlemeyle götürü giderinin yüzde 25'den yüzde 15'e çekildiğini belirtip bunun vatandaşa ciddi anlamda yansıyacağını söyledi.

Dr. Ergin, şöyle konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Götürü gideri mesela aylık 2 bin lira kira geliriniz var 12 ile çarpıyorsunuz yıllık 24 bin lira gelir elde edilmiş oluyor. Bu kira gelirini elde etmek için belli giderler yapıyorsunuz mesela eve tadilat yapılmıştır, kira çıkmıştır evde kırık, dökük vardır; onları 24 binden düşüyorsunuz, diyelim ki 5 bin lira gider oldu 19 bin lira üzerinden vergi ödüyorsunuz. Kanun koyucu 'ben size ikinci bir hak tanıyorum kaç lira gideriniz var onunla uğraşmayın ben size gelirinizin yüzde 25'ini gider yazdırırım yani yıllık gelir olan 24 binin yüzde 25'ini gider yazıp o da 6 bin yapıyor 18 bin üzerinden vergisini alırım' diyor.

Şimdi Torba Yasa ile kanunda yapılan değişiklikle bu yüzde 25 oranı yüzde 15'e çektiler. Yani ev sahibi eskiden daha çok gider yazacakken şimdi daha az gider yazacak. Dolayısıyla ev sahipleri daha fazla vergi ödeyecek. 2 bin lira kira geliri olan birisi eskiden 2 bin 365 lira vergi ödüyorken şimdi 2 bin 767 lira vergi ödeyecek yani 400 liralık bir artış var. Bu da yüzde 17'ye tekabül ediyor."