Konut Haberleri
14 Ağu 2019 11:57 Son Güncelleme: 14 Ağu 2019 12:00

Ev kredisi için eksi faiz uygulaması yaptılar!

Danimarka'da bir özel banka konut kredisi için eksi faiz uygulamaya başladı. Yani banka kredi ücreti olarak müşterisine verdiği paradan daha az bir parayı 10 yıl sonra almayı kabul etti! Banka dosya ve sigorta masraflarından sembolik düzeyde bir parayı yine de kazanacak.

Ev kredisi için eksi faiz uygulaması yaptılar!

Danimarka’da bir özel banka yüzde eksi 0.50 faiz ile konut kredisi vermeye başladı. Daha basit şekilde anlatacak olursak bankadan ev için kredi çeken bir müşteri çektiği kredi miktarından daha düşük bir ücreti, ‘kredi bakiyesi’ olarak bankaya geri ödeyecek. Söz konusu faiz oranı 10 yıl vade için geçerli olacak.

Fakat banka kredi için yine dosya masrafı ve sigorta gibi benzeri ücretleri alacak. Bu ücretlerle birlikte çekilen kredi miktarından sembolik olarak daha fazla bir miktar geri ödenebileceği belirtiliyor.

‘BANKACILIK TARİHİNDE YENİ BİR SAYFA’

Danimarka’da yayın yapan Copenhagen Post gazetesinin haberine göre, eksi faizle krediyi veren Danimarka’nın üçüncü büyük bankası Jyske Bank’ın ekonomisti Mikkel Hoegh, “Bankacılık tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Eksi faiz ile kredi veremeyiz diye düşünüyorduk fakat piyasa koşulları buna izin verdi.” diye konuştu.

30 YIL VADEYE YÜZDE 0.5 FAİZ

Ekonomik seviyelerinin bizimle uzaktan yakından alakası olmayan İskandinav ülkelerinde faizler oldukça düşük. Norveçli Nordea Bank’ta 20 yıllık konut kredisinin faiz oranı yüzde 0. Danimarka’da 30 yıllık konut kredileri de veriliyor bu krediler için faizler yüzde 0.5!

Türkiye’nin aksine Avrupa ekonomik durgunluk endişeleriyle kredi musluklarını sonuna kadar açıyor. Türkiye’de yüksek faizlerden ötürü paranın maliyeti fazla olduğu için kredi çekmek kolay değil.