Konut Haberleri
03 Eyl 2015 15:44 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 03:18

Ev almak isteyenler dikkat!

Dolar kurunda son dönemde yaşanan artışın konut fiyatlarına zam olarak yansıması beklenirken, sektör paydaşlarından, ev almayı planlayan vatandaşlara fiyatlar zamlanmadan harekete geçmeleri tavsiyesi geldi

Ev almak isteyenler dikkat!
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektöründe kullanılan malzemelerin tamamına yakını yerli üretim olduğu için döviz fiyatlarındaki artışın gayrimenkul üretim ve satışına etkisinin dolaylı olduğunu belirterek, "Dövizde son zamanlarda yaşanan artışın gayrimenkul üzerindeki dolaylı etkisi yüzde 4'ü geçmemektedir" dedi.

Normal şartlarda gayrimenkul sektörünün eylül ayında piyasanın canlanmasını beklediğini anımsatan Durbakayım, şunları kaydetti:

"Genel seçim sonrası hükümetin kurulamaması, Kurban Bayramı nedeniyle yaz tatilinin 2 hafta uzaması gibi etkenlerle piyasanın canlanma beklentisi kasım ayı sonuna ötelendi. Eğer süreç normal şartlarında devam etseydi, yani hazirandan sonra hükümet kurulsaydı yüzde 20'le ulaşan zamların fiyatlara yansıması şaşırtıcı olmazdı. Ancak beklentilerin kasım ayından sonraya sarkması ve bu süreçteki daralma zam dalgasının etkisini yitirmesine neden olacağı gibi büyüklüğünü de yüzde 10 seviyelerine düşürmesine neden olacaktır. Bunun da yatırımcı ve ihtiyaç sahiplerine alım için önemli bir fırsat yarattığını düşünüyoruz."
Fiyatlar zamlanmadan yatırım yapılması gerek
Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da kurdaki artışın fiyatlara henüz yansımadığını, ancak kısa vadede bir artışın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Son yıllarda işlem hacmi artan gayrimenkul sektörünün bugünlerde kur farkını kendi bütçesinden karşıladığını belirten Uyan, "Ancak bu durum çok uzun sürmeyecektir. Kurdaki artış fiyatlarda ciddi bir değişim oluşturacaktır" dedi. Uyan, şöyle devam etti:

"Kurdaki artışın fiyatlara yansımamış olması yatırımcı açısından çok büyük bir fırsat. Konut edinmeyi planlayanlar açısından fiyatlar zamlanmadan karar alıp yatırım yapılması gereken bir dönem içindeyiz. Bugün konut alanlar fiyatlar arttığında kurdaki artıştan da kar etmiş olacaklar. Kurdaki artışın seçim kararının alınması ve seçim tarihinin belirlenmesiyle bir seviyede durduğunu ve terse döndüğünü hepimiz gördük. Bundan sonra seçime kadar kurda küçük değişiklikler olacaktır. Ancak seçim sonrası hepimiz hükümetin kurulmasını ve tekrar istikrarın ve güvenin hakim olmasını bekliyoruz. Bugünden yarını görüp yatırım yapanlar kazanacaktır. O nedenle ev almayı düşünen vatandaşlarımıza 'vakit kaybetmeden bir eve yazılın' diyoruz."
"Dövizi olan hiç düşünmeden gayrimenkule yatırım yapmalı"
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise "Kurdaki yükseliş nedeniyle üretim maliyetlerinin artacak olması gayrimenkul fiyatlarına zam olarak eninde sonunda yansıyacaktır, maliyetleri içeride eritebilmemiz artık mümkün gözükmemektedir" dedi.

Konut edinmeyi düşünen kişilere fiyatlar artmadan alım yapmalarını öneren Demir, fiyatların önümüzdeki dönemde artacağını söyledi. Yatırımcılara çağrıda bulunan Demir, şu ifadeleri kullandı:

"Vatandaşların alım kararlarını bu dönemde netleştirmeleri kendilerine kazanç olarak dönecektir. Aynı ürünü sadece geç karar vererek neden daha pahalı bir fiyattan alasınız ki? Özellikle elinde döviz bulunan yatırımcıların hiç düşünmeden gayrimenkule yatırım yapmalarını öneririm. Şu an Uzak Doğu piyasalarından kaynaklı dövizde bir yükseliş var ama bu sürekli olmayacaktır. Ellerindeki para değerliyken hiç kaybettirmeyen yatırım olan gayrimenkule girmelerinde fayda görüyorum.

Kurun yükselmesi doğrudan peşin satışları artırıyor. Elinde döviz olan yatırımcıların gayrimenkule kaydığını görüyoruz. Faizin artması ipotekli satışları olumsuz etkiliyor. Peşin parası olmayan ve ödemesini zamana yaymak isteyen müşterilerimiz bu durumda yatırımını beklemeye alıyor. Diğer yandan yurt dışından da bu dönemlerde ciddi bir satın alma talebi olduğunu görüyoruz. TÜİK'in açıkladığı veriler de bu görüşümüzü destekliyor. Temmuz ayında geçen seneye göre yüzde 13.5'luk bir artış söz konusu. Bu artış trendi tüm 2015 yılı boyunca bu şekilde sürdü. Umarım yılı yine bu rakamlarla kapatırız."