İşte şu anda ev almak için 6 önemli neden...

Artan inşaat maliyetlerine rağmen yerinde sayan fiyatların yanı sıra devletin konut alıcısına sağladığı teşvik ve yeni düzenlemeler, ‘Şimdi ev almanın tam zamanı’ dedirtiyor.

İşte şu anda ev almak için 6 önemli neden... - Sayfa 1

1. FİYATLAR UYGUN

Artan konut maliyetlerinin, daralan konut pazarında henüz fiyatlara yansımamış olması; oturmak için bir ev almak isteyenler kadar, yatırım için ev alacaklar için de büyük bir fırsat oluşturuyor. Üstelik uygun fiyatla satılan evlerin çoğu tamamlanmış ve oturuma ya da kiralamaya hazır. Uzmanlar, yeni projelerin artan maliyetler dolayısıyla bu kadar uygun fiyatlarla satışa sunulamayacağını, bugün ev alanların kısa süre içinde yüksek prim oranları elde edeceğini söylüyor..

15
İşte şu anda ev almak için 6 önemli neden... - Sayfa 2

2. TAPU HARCI İNDİRİMİNE DEVAM

Ev ve işyerleri için uygulanan tapu harcı indirimi 31 Mart 2019'a uzatıldı. Buna göre; normalde binde 20 olarak alınan tapu harcı, indirimle binde 15 olarak tahsil ediliyor. Gayrimenkul alım satımlarında satış bedeli üzerinden ödenmesi gereken tapu harcı, hem alıcıdan hem de satıcıdan alınıyor. 500 bin lira olan bir evde 10'ar bin lira olan tapu harcı 7 bin 500 liraya düşüyor..

25
İşte şu anda ev almak için 6 önemli neden... - Sayfa 3

3. YÜZDE 8 KDV İLE YÜZDE 10 KÂR

Konut sektörüne yönelik KDV indimi 3 ay uzatıldı. KDV oranları 31 Mart 2019'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. 10 puanlık bu indirimle birlikte 500 bin liralık bir evde alıcının kârı 50 bin lira.

4. EMLAK KOMİSYON ORANI DÜŞÜRÜLDÜ 

Alım satım komisyonları yüzde 6'dan yüzde 4'e düşürüldü. Buna göre, eskiden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 komisyon öderken, bu oran her iki taraf için de yüzde 2'ye indirildi. Böylece 500 bin liralık bir evin komisyonu 10 bin lira düştü..

35
İşte şu anda ev almak için 6 önemli neden... - Sayfa 4

5. YÜZDE 0.98'LİK KREDİ FAİZİ CAZİP

Kamu bankalarının başlattığı ve İş Bankası ile Kuveyt Türk'ün de destek verdiği kampanyaya göre, bu bankalarla çalışan üretici firmalardan ev alanlar için, 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredilerinde yüzde 0.98 faiz oranı uygulanıyor. Bankaların konut kredi faiz oranlarının yüzde 2'lerde seyrettiği bugünlerde 0.98 faiz oranıyla 10 yıllık vadede 500 bin lira kredi çekenin toplam kârı 470 bin lirayı geçiyor..

45