Güncel
12 Oca 2021 11:09 Son Güncelleme: 12 Oca 2021 15:30

Esenler Belediyesi'nden 180 milyonluk arsa devrine CHP takibi

AKP'li Esenler Belediyesi'nin 180 milyonluk arsa devrine dikkat çeken CHP'li Meclis Üyesi Kemal Şahin, “Bu arazileri kimin alacağını takip edeceğiz” diye konuştu.

Esenler Belediyesi'nden 180 milyonluk arsa devrine CHP takibi

Esenler Belediyesi, iştirak şirketlerinden olan ESKON A.Ş.’ye iki değerli arazisini devretti. 180 milyon TL değerinde olduğu öne sürülen arazilerin devri dikkat çekti. CHP'li Meclis Üyesi Kemal Şahin, konuyu takip edeceklerini belirterek "“Bu arazileri kimin alacağını takip edeceğiz” diye konuştu.

Esenler Belediyesi, iştirak şirketi ESKON A.Ş.’ye inşaat yapması amacıyla sermaye olması için 2 değerli araziyi devretti. CHP’li Meclis Üyesi Kemal Şahin, arazilerin değerinin 180 milyon TL olduğunu söyledi ve “Kimin alacağını takip edeceğiz” dedi.

Vergi borçlarını sildirmek için cami ve okul alanlarını daha önce Hazine'ye devreden AKP'li Esenler Belediyesi, değeri yüksek 2 arazisini de iştirak şirketi ESKON A.Ş.'ye inşaat yapması amacıyla sermaye olması için devretti. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; CHP'li Meclis Üyesi Kemal Şahin, arazilerin akaryakıt istasyonu ile özel okul alanında kaldığını ve değerinin 180 milyon TL civarında olduğuna dikkat çekerek, “Bu arazileri kimin alacağını takip edeceğiz” diye konuştu.

Esenler Belediye Meclisi'nin ocak ayı oturumlarında iştirak şirketi ESKON A.Ş.'nin sermaye artırımı talebi tartışmalara sebep olmuştu. Meclis gündemine gelen talepte, belediyenin iştirak şirketi ESKON A.Ş., kentsel dönüşüm ve yenileme işlerinde kullanılmak üzere 60 milyon TL'ye kadar sermayeye ihtiyacı olduğunu bildirerek 12 milyon TL'lik sermayesinin 60 milyon TL'ye yükseltilmesini talep etti. Talebe ilişkin hazırlanan komisyon raporunda yapılacak kıymet takdir bedeline göre 60 milyon TL'yi aşmamak şartıyla 1657 ada 1 parsel ve 1655 ada 2 parselin sermaye artışı olarak Eskon A.Ş.'ye devri uygun görüldü. Raporun oylanması öncesinde tartışma oldu.

Karara tepki gösteren CHP'li Meclis Üyesi Kemal Şahin, parsellerden birinin akaryakıt istasyonu olduğunu ve değerinin çok yüksek olduğunu dile getirerek, “Beceriksiz yönetiminiz nedeniyle cami ve okul yerlerini Esenler Belediyesi'nin vergi borcu karşılığında Hazine'ye veriyorsunuz, katma değeri yüksek yerlerinizi ise ESKON A.Ş. üzerinden kimlere vermek için kaçırıyorsunuz?” diye sordu. Karar CHP ve İYİ Parti'nin “hayır”, AKP ve MHP'nin “evet” oyları ile onaylandı. 

AKARYAKIT İSTASYONU VE ÖZEL OKUL YAPILABİLİR

Kemal Şahin, sermaye olarak şirkete devredilen parsellerden birinin 2 bin 404 metrekare ve akaryakıt istasyonu fonksiyonunda bulunduğunu, 6 bin 410 metrekarelik diğer parselin de “belediye hizmet alanı ve özel okul” fonksiyonunda olduğunu belirtti. Her iki parselin toplam değerinin 180 milyon TL civarında olduğunu ifade eden Şahin, 60 milyon TL sınırlaması getirilerek devir işlemi yapılmasının da doğru olmadığını dile getirdi. 

Şahin “Belediye vergi borcunu ödemek için bu değerli arazilerini kullanmak yerine cami ve okul alanlarını Hazine'ye devrediyor. Kıymetli arazilerini de kentsel dönüşüm şirketine sermaye olsun diye devrediyor. ESKON A.Ş., bu arazileri satacak, biz de kime satacağını takip edeceğiz” şeklinde konuştu.