Güncel
12 Eki 2020 08:27 Son Güncelleme: 12 Eki 2020 10:14

Ermenistan ateşkesi bozdu sivilleri füzeyle vurdu: 9 ölü 39 yaralı

Azerbaycan-Ermenistan arasında Dağlık Karabağa bölgesinde süren savaşta alınan ateşkes kararını Ermeni birlikleri bozdu. Ateşkesin üzerinden 24 saat bile geçmeden sivil yerleşim yerleri füzelerle vuruldu. Saldırılarda 9 ölü 39 yaralı olduğu bildirildi.

Ermenistan ateşkesi bozdu sivilleri füzeyle vurdu: 9 ölü 39 yaralı

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ateşkesin mürekkebi dahi kurumadan Ermeni birliklerinin ateşlediği füzeler sivil yerleşim yerlerini vurdu. 9 kişi hayatını kaybederken 39 yaralının olduğu bildirildi. 

Ermeni birliklerin Azerbaycan'ın Gence kentinde sivil yerleşimleri vurduğu bu saldırılarda ölenler ve yaralananlar arasında çocukların da olduğu kaydedildi. Gence'ye yapılan saldırıda bazı evler ile çok sayıda işyerinin de zarar gördüğü de bildirildi. Saldırılara Azerbaycan'ın karşılık verdiği de kaydedildi. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun saat 22.30'da da Terter bölgesine saldırı düzenlediğini duyurdu.

Açıklamada, "İnsani Ateşkes Anlaşmasını bozan Ermenistan silahlı kuvvetleri Terter şehrini top atışına tutuyor" ifadeleri kullanıldı.

 Ermenistan ordusunun 27 Eylül'de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine saldırması üzerine Azerbaycan ordusu, operasyon başlatmış ve operasyonda Cebrail kenti, Hadrut kasabası ve 30'dan fazla köyü işgalden kurtarmıştı.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı ateşkes kararı almıştı.