Konut Haberleri
19 Ara 2018 13:17 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 06:04

Enflasyon artıyor, konut fiyatları düşüyor

İstihdamın yüzde 7'sini oluşturan inşaat ekonomik durgunluktan en çok etkilenen sektör olmaya devam ediyor.

Enflasyon artıyor, konut fiyatları düşüyor
İstihdamın yüzde 7'sini oluşturan inşaat krizden en çok etkilenen sektör olmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün konut fiyat endeksini açıkladı. Buna göre 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,63 oranında artan Konut Fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 6,79 oranında artarken, reel olarak ise yüzde 14,73 oranında azaldı.

Fiyatların enflasyona göre düşmesinde tüketici talebinin azalması temel sebep oldu. Konut kredi faizlerinin yükselmesi sonucu tüketici ipotekli konut talep etmiyor. Konut satamayan müteahhit ise konut fiyatlarını arttıramıyor.

Buna karşılık kamu bankaları konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekerek inşaat bunalımına çare olmaya çalışıyor. Ziraat Bankası'nın ardından Vakıfbank ve Halk Bankası da konut kredi faizlerini aylık 1,78'e çekti, ancak belirli müteahhitlerle yapılan anlaşmaya göre müteahhitler konut kredi faizinin yüzde 0,8'ini kendileri üstlenecek, böylece yurttaşlar aylık 0,98 faizle 120 aya varan 500 bin değerli konut kredisi kullanabilecek.