Fuar
16 Mar 2019 16:41 Son Güncelleme: 16 Mar 2019 17:10

Emlak Konut'a MIPIM'de büyük yabancı ilgisi

Dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarlarından MIPIM 2019’da gözler yine Emlak Konut GYO’daydı. Yabancı yatırımcıların buluştuğu fuarda, Bizim Mahalle projesi büyük ilgi gördü.

Emlak Konut'a MIPIM'de büyük yabancı ilgisi

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Emlak Konut GYO, sektörüne ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. Yeni yaşam alanları inşa eden şirket, prestijli projeleriyle uluslararası alanda da dikkat çekiyor. 

Emlak piyasasının nabzının attığı, dünyanın önemli buluşma noktalarından MIPIM’e katılan Emlak Konut GYO, özellikle Bizim Mahalle projesi ile ilgi odağı oldu. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, yaptığı MIPIM 2019 değerlendirmesinde; “Gelişmekte olan ülkelerin küresel inşaat sektörü hasılasından aldığı payın 2025 yılında yüzde 60’ı geçeceği düşünüldüğünde bu organizasyonda yapılan bağlantıların, ticari faaliyetlerin ve tanıtımın önemi çok daha fazla artıyor. 23.3 milyar lira tutarındaki varlık toplamı ile Emlak Konut GYO; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde en büyük gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasında yer alıyor. Dışa açılmanın her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de önem arz ettiğinin bilincindeyiz. Bu bilinçle sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda 2018 yılında yabancı yatırımcılara satış tutarımız 1.1 milyar liraya ulaştı. MIPIM gibi organizasyonlar sürdürülebilir tanıtım açısından önem arz ediyor” diye konuştu.

Uluslararası tanıtım

MIPIM organizasyonunun bu yıl 30. yaşını kutladığını hatırlatan Gedikli, güçlü ve istikrarlı iş bağlantılarının kurulmasına olanak sağlayan bu büyük organizasyona Türkiye’nin en büyük GYO’su olarak yıllardır katılım gösterdiklerini dile getirdi.

Gedikli, “Pozitif yönde büyümesini sürdüren ülkemizin gayrimenkul firmalarının ve önemli kuruluşlarının, bu marka organizasyonda yer alması hem uluslararası alanda ticari faaliyetler yapabilmesi, hem de ülkemizin tanıtım çalışmalarına katkı sağlaması açısından çok kıymetli. Sene başından bu yana Katar ve Almanya’da fuarlara da katılmış gerek yabancı yatırımcıyla gerek yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla buluşmuştuk” dedi.

Geleneksel Türk mimarisiyle yapılan Bizim Mahalle projesinin fuarın gözde projelerinden biri olduğuna dikkat çeken Hakan Gedikli, “Özellikle Küçükçekmece ilçesi sınırlarında 1 milyon metrekarelik bir alanda kurulan ve özlenen mahalle yaşamı konseptiyle duyurduğumuz Emlak Konut Bizim Mahalle projemiz katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Toplamda yaklaşık 6 bin konut ve ticari üniteyi barındıracak projemiz caddeleri, meydanları, ata sporu merkezi, camisi, millet bahçesi, resmi kurumları yatay mimari konseptine uygun olarak hazırlanan konutlarıyla İstanbul’un ayrıcalıklı yaşam alanı olarak yabancı yatırımcının ilgisini çekti” dedi.

1.2 milyar net kâr yapacak

Emlak Konut GYO olarak ekonomiye katkı sağlamak için var güçleriyle çalıştıklarına dikkat çeken Hakan Gedikli, şunları söyledi: 

“Rakamlarımıza bakarsak, şirketimizin arsa portföyü büyüklüğü yaklaşık 4.1 milyon metrekare, üretilen ve ihalesi gerçekleştirilen bağımsız bölüm sayısı ise 132 bin adet oldu. Önümüzdeki beş yıllık süreçte kâr hedefimizi 6.8 milyar lira   olarak tahmin ediyoruz. Emlak Konut olarak bu yıl içinde, gelir paylaşımı ve anahtar teslimi olmak üzere ihaleler  gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2019’da 7.3 milyar lira satış geliri, 858 bin metrekare satılabilir alan ve 1.2 milyar lira net kâr öngörüyoruz.”