Güncel
26 Mar 2020 11:22 Son Güncelleme: 26 Mar 2020 13:01

Eminönü-Alibeyköy hattında çalışmalar sürecek

Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı'nın bir kısmında dün çökme yaşanmıştı. Bir kilometrelik bölümün sökülerek yeniden inşa edileceği bilgisine ulaşıldı.

Eminönü-Alibeyköy hattında çalışmalar sürecek

Eminönü ile dini turizm açısından önemli bir güzergah olan Eyüpsultan ilçesini ve Alibeyköy Cep Otogarı’nı birleştirmesi planlanan Eminönü-Alibeyköy Tramvayı'nda çalışmalar hızla devam ediyordu. Ancak dün öğle saatlerinde tramvay hattı inşaatının temelinde, çökme ve kayma yaşandığı tespit edildi.

Eminönü bölgesinden başlayacak hat Haliç sahili boyunca ilerleyerek Alibeyköy merkezinden Alibeyköy Cep Otogarına ulaşacak şekilde inşa edilen tramvayın yıl sonunda tamamlanarak hizmete açılması planlanıyordu. Yapılan açıklamaya göre; çökme yaşanan bir kilometrelik bölüm sökülerek yeniden inşa edilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:
"Raylı sistemin Ekim 2018'de tamamlanan bir kilometrelik kısmının, mevcut temel ve ray seviyesinin altında kalan zemin bölgelerinde, tramvay işletmesini aksatacak düzeyde (kazıklı sistem üzerine oturmayan düşey bölüm), çökme ve kayma sorunu yaşandığı belirlendi. İnceleme sonucunda, tramvay hattı üst yapısının tasarımı aşamasında, Haliç'e özgü kritik zemin koşullarının göz önüne alınmadığı; proje aşamasında, zemin etüdü ve saha incelemesinin yeterli düzeyde yapılmadığı belirlendi. Bu düzensiz ve yaklaşık 1,5 yıldır devam eden zemin hareketinin, problemin ilave tedbirlerle çözülmesini kısıtladığı ve tramvayın işletme güvenliği için büyük riskler içerdiği görüldü. İmalatı 2018 yılında tamamlanmış Balat-Ayvansaray arasında tramvay üst yapı ray sökümü ve betonarme kırım işlerine başlandı. Daha sonra ray altı temel kazık imalatlarına başlanacak." 

Toplam 10.10 kilometre uzunluğa sahip olacak tramvay hattının 25 bin kişilik kapasitesi olacak. Eminönü ve Alibeyköy arasını 30 dakikaya düşürecek hattın inşaatında 219 kişi çalışıyor.

Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı durakları

1- Eminönü
2- Küçükpazar
3- Cibali
4- Fener
5- Balat
6- Ayvansaray
7- Feshane
8- Eyüp Teleferik
9- Devlet Hastanesi
10- Silahtarağa Mahallesi
11- Sakarya Mahallesi
12- Alibeyköy Merkez
13- Alibeyköy
14- Alibeyköy Cep Otogarı

Entegre olunan hatlar

Eminönü istasyonunda T1 Bağcılar-Kabataş tramvay hattı ve deniz iskeleleri ile,
Küçükpazar istasyonunda M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı ile,
Eyüp Teleferik istasyonunda TF2 Eyüp-Piyer Loti teleferik hattı ile,
Alibeyköy istasyonunda M7 Kabataş-Mahmutbey-Esenyurt metro hattı ile entegre olacak.