Konut Haberleri
25 Eki 2023 14:19 Son Güncelleme: 25 Eki 2023 14:20

Elektrikli araç sahipleriyle site yönetimleri arasında şarj gerilimi

Elektrikli araç sayısı hızla artınca, sitelerde şarj problemi yaşanıyor. Araç sahipleri, şarj ünitesi kurulmasını isterken, site yönetimleri, “Masrafı size ait” diyor. Araç sahipleri de bunu kabul etmeyince gerilim yaşanıyor

Elektrikli araç sahipleriyle site yönetimleri arasında şarj gerilimi

Türkiye’de elektrikli araçların sayısı her geçen gün artarken, aracını sitesinde ya da apartmanının önünde şarj etmek isteyen vatandaşlar, hem izin almamaları hem de binanın kurulu gücünün yeterli olmaması nedeniyle site yönetimleriyle sorun yaşıyorlar.

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Genel Başkanı Yahya Sağır “Kendi otopark alanınıza elektrikli aracınız için şarj istasyonu kurmak isterseniz, kat maliklerinin 5’te 4’ünün yazılı rızasını almanız gerekiyor” dedi. Sağır, kiracıların hakkı olmadığını, sadece kat maliklerince elektrikli şarj istasyonu kurma konusunda karar alınabildiğini dile getirdi. Şarj istasyonu maliyetini elektrikli araç sahiplerinin ödeyeceğini anlatan Sağır, sitelerdeki elektrik gücünün, şarj için yeterli olmadığına işaret etti. Sağır, ortak alan elektriğinin izinsiz kullanılması hâlinde komşular ve yönetimin görsellerin de yer aldığı tutanakla, savcılığa suç duyurusunda bulunması gerektiğini kaydetti.

MALİYET 10 BİN DOLARDAN BAŞLIYOR
Elektrikli araç şarj istasyonu kurma maliyeti, birçok faktöre bağlı. Şarj teknolojisi, yer seçimi gibi etkenlere göre değişiklik gösteren fiyatlar 10.000 dolardan başlıyor. Farklı kaynaklardan elde edilen verilere göre, bir adet normal şarj istasyonunun maliyeti 10.000-40.000 dolar arasında değişirken, hızlı şarj istasyonlarının maliyeti 50.000-250.000 dolar arasında değişebiliyor. Ancak yine de net bir maliyet belirlemek için birçok faktörün dikkate alınması gerekiyor.