Kentsel Dönüşüm
12 Kas 2020 16:16 Son Güncelleme: 12 Kas 2020 16:36

Ege Mahallesi dönüşümü için imzaları atıldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan kentsel dönüşüm hamlesinde önemli bir alanı oluşturan Ege Mahallesi için düğmeye basıldı. İhalesi yapılan dönüşüm için işi yapacak firmalarla sözleşme imzalandı.

Ege Mahallesi dönüşümü için imzaları atıldı!

İzmir'de Ege Mahallesi kentsel dönüşümü için imzalar atıldı. İhalesi geçtimiz günlerde tamamlanan dönüşüm için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ihaleyi kazanan firmi temsilcileri arasında sözleşme imzalandı. 

Birinci etap ihalesi kapsamında yüklenici firma 60 ayda yaklaşık 120 bin metrekare inşaat alanında biri ticaret, ofis ve konut bloğu, diğer ikisi sadece konut bloğu olan üç yapı inşa edecek. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Mahallesi’nin birinci etabı için açılan kat karşılığı anahtar teslim yapım ihalesi kazanan Aslanoğlu Altyapı ve Üst Yapı A.Ş. ve Baykan Otomobil A.Ş. Ortak Girişimi yetkilileriyle projeyi başlatacak sözleşmeyi imzaladı.

Ege Mahallesi’nde birinci etap kentsel dönüşüm çalışması için yüzde 100 uzlaşı sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, proje alanındaki hak sahiplerinin tapularını devir almıştı.

Birinci etap ihalesi kapsamında yüklenici firma 60 ayda yaklaşık 120 bin metrekare inşaat alanında biri ticaret, ofis ve konut bloğu, diğer ikisi sadece konut bloğu olan üç yapı inşa edilecek. Yüklenici firma alandaki altyapı, üstyapı ve çevre düzenleme imalatlarına ait uygulama projelerini hazırlayarak anahtar teslim olarak inşaatları tamamlayacak.

Dönüşümün tamamı, yeni kent merkezinde yer alan, doğusunda Meles Çayı, batısında İZBAN demiryolu hattı ve Kahramanlar Mahallesi, kuzeyinde Liman Arkası bulunan, bugün işlevini yitirmiş sanayi alanlarıyla sınırlanmış 7 hektar büyüklüğündeki bölgede yapılacak. Yüklenici firma ayrıca 7 hektar büyüklüğündeki Ege Mahal lesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’na ait yol, yağmur suyu, kanalizasyon, içme suyu, elektrik, doğalgaz, iletişim gibi tüm altyapı uygulama projelerini de hazırlayacak

Diğer etaplar için uzlaşma görüşmeleri devam ediyor

Ege Mahallesi'nde bölgede yaşayan vatandaşların isteklerini dinleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi mevcut sosyal, kültürel ve ekonomik durumu gözeterek tasarladığı yeni yaşam alanlarını halk ile paylaşmıştı. Büyükşehir Belediyesi, projede diğer etaplar için uzlaşma görüşmelerine hala devam ediyor