Konut Haberleri
17 Eki 2019 11:05 Son Güncelleme: 17 Eki 2019 11:06

Durbakayım konut satış rakamları yorumladı!

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Eylül ayında artan konut satışları hakkında açıklamalarda bulundu.

Durbakayım konut satış rakamları yorumladı!

İkinci el konut satışlarının birinci el konutları geçtiğine vurgu yapan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım,  geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin başlattığı askeri operasyonun satışlara etkisine de değindi.

Nazmi Durbakayım ''Merkez Bankası’nın faiz indirimin ardından kamu bankalarının önderliğinde başlayan kredi faizlerindeki indirimin somut etkisi eylül ayında net bir şekilde hissedildi. Eylül 2019 döneminde yılın en yüksek rakamı olan 146,9 bin adetlik satışa ulaşıldı. Eylül ayını diğer aylardan ayıran bir diğer özellik ise banka kredisi ile gerçekleştirilen ve ipotekli satış olarak tanımlanan satışların toplam satışlar içindeki payının yüzde 10’lardan yüzde 39,5’a çıkması oldu. Sonuç olarak ipotekli satış miktarı yaklaşık yüzde 400 artış göstererek 57,8 bin adede çıktı. Özel sektörlerin de konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına düşürmesi halinde bu oranın yüzde 50’nin üzerine çıkacağını öngörüyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Durbakayım, ''Düşük faiz fırsatının genel konut satışlarına uygulanmasına bağlı olarak birinci el konut satışları, yine ikinci el konut satışlarının altında kaldı. Düşük faiz fırsatının birinci el konutlara yönlendirilmesinin hem sektörü destekleyen hem de tüketici lehine rekabeti artıracağını düşünüyoruz. Nitekim alternatif yatırım araçlarında bekleyen tasarrufların tekrar konut sektörüne dönmesinin an meselesi olduğunu görüyoruz. Döviz kurlarındaki artışın yüksek maliyetle edinilen dövizlerin Türk Lirası’na dönmesi için fırsat yaratacaktır. Piyasaya dönen bu tasarrufların da gerileyen mevduat faizi yerine konut sektörüne kanalize olacağı aşikardır.'' dedi.

Nazmi Durbakayım son olarak ''Diğer taraftan sınır ötesinde başlayan ve Türkiye sınırlarını korumaya yönelik askeri operasyonun satışlara olumsuz yansıyacağını düşünmüyor ve konut satış rakamının yine 100 bin sınırının üzerinde olacağını öngörüyoruz.'' diye konuştu.