Konut Haberleri
30 Eyl 2019 12:30 Son Güncelleme: 30 Eyl 2019 12:33

Dönüşümde yıkıp yapmak tek çözüm değil!

İMSAD Başkanı Erdoğan, deprem sonrası yeniden alevlenen kentsel dönüşüm tartışmaları ile ilgili konuştu. Erdoğan, “Binaları yıkmadan da depreme hazırlıklı olmamızın mümkün” ifadelerini kullandı.

Dönüşümde yıkıp yapmak tek çözüm değil!

Türkiye’de riski depremin değil güvensiz yapıların oluşturduğunu belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Avrupa Birliği üyesi ülkelerden farklı olarak deprem kuşağında yer alan ülkemizde, güçlendirme/yenileme çalışmalarının ihmal edildiğini ve Avrupa’ya göre geride kaldığımızı görüyoruz. Tüm binaları yıkıp yeniden yapamayacağımıza göre, kentsel dönüşüm sürecinde binaları depreme karşı güçlendirme çözümünü iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

DERİN YENİLEME

Erdoğan, 2019’da yürürlüğe giren ‘Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ ile aslında kentsel dönüşümün yeni başladığını ifade ederek, “Binaları yıkmadan güçlendirme/yenileme çalışmaları ile depreme hazırlıklı olmamızın mümkün olduğunu dile getirmiştik. Uluslararası alanda ‘Deep Renovation’ denilen, ülkemizde de ‘Derin Yenileme’ olarak adlandırılan çalışmalar; bir yapının güçlendirilmesinden, dış cephesine, iç makyajlanmasından bacasına tesisatına kadar her unsurunun yenilenmesini kapsıyor. ‘Derin Yenileme’ aslında, güçlendirme, iklimlendirme, ısıtma-soğutma, aydınlatma ve yangın güvenliğinin yanı sıra enerji verimliliğini de kapsıyor” dedi. 

DENETİM ÇOK ÖNEMLİ

Depremlerin yerkabuğunun kaçınılmaz bir gerçeği olduğunu hatırlatan Ferdi Erdoğan konuşmalarını şöyle tamamladı: Önemli olan deprem gerçeğine uyum sağlayabilmek, bu gerçekle birlikte yaşayabilmek ve bütün planları buna göre yapmaktır. Uzun ömürlü binalar için denetim gerçekten çok önemli. Dayanıklı tüketim malları için yapılan sorgulamayı binalar ve konutlar için yapmadığımız müddetçe, başımızı soktuğumuz konutlar birer dayanıksız tüketim malı gibi olmaya devam edecektir.”