Krediler
12 Şub 2020 11:38 Son Güncelleme: 12 Şub 2020 11:58

Dolardaki artış konut kredilerini etkiler mi?

Dolar kuru son haftada artışa geçerek 6 TL'nin üzerine çıktı. Peki dolardaki artış konut kredisi faiz oranlarını etkiler mi?

Dolardaki artış konut kredilerini etkiler mi?

Çin’de ortaya çıkan coronavirus önce asya piyasalarını olumsuz etkiledikten sonra risk iştahını azaltması ile gelişmekte olan ülke ekonomilerini de olumsuz etkiledi. Türk Lirası’nın da azalan risk iştahı ile olumsuz etkilenmesinin yanında İdlib’de yaşanan gerginlik jeopolitik baskılar nedeniyle de ekonomiyi negatif etkiliyor. 

Kur geçtiğimiz hafta kapanışı itibariyle 6 TL’nin üzerine çıktı. Dün gün içinde 6.06’ya ulaşan kur piyasa kapanışın 6 TL’nin üstünde satıldı. Aynı saatlerde BİST 100 endeksi ise 120.00 puanın altında kapandı. 

2018 yılında dolar kurunun ani yükselişi sonrasına hızla artan kredi faiz oranları kurda yaşanan hareketlilik sonrasında tedirginlik yarattı. Kurda yaşanan hareketlilik konut kredisi faiz oranlarını %3’lü seviyelere kadar yükseltmiş ve faiz oranları bir seneye kadar yüzde 2’nin üzerinde kalmıştı.

TL karşısında dolar kurunun yükselmesine ilişkin rapor yayınlayan Capital Economics’in Kıdemli Gelişen Piyasa Ekonomisti Jason Tuvey, TL'nin yıl sonunda dolar karşısında yaklaşık yüzde 20 oranında değer kaybedebileceği belirtildi.

Türk yetkililerin son haftalarda TL'yi kontrol altında tuttuğu ancak bunun uzun sürmeyeceği vurgulanan raporda, "2020 sonunda Lira dolar karşısında yüzde 20 kadar değer kaybedebilir" ifadesi yer aldı.

Dolar/TL kurunun geçen bir kaç haftadır 6'ya yakın dar bantta hareket ettiği hatırlatılırken, cuma günü bu eşiğin yukarı yönlü kırıldığı, Türk otoritelerinin de swap adımları attığı ifade edilerek, "Bu hamle, spekülatif atakları engellemek için atılmış bir adım olarak görüldü" dendi.  Raporda geçen yıl da benzer adımların atıldığı hatırlatılarak müdahalenin işe yaramayabileceği belirtildi ve "Birincisi makroekonomik dengesizliklere neden olacak... İkincisi politika yapıcıların TL'yi savunmak için gereken "ateşleyiciler' sınırlarına geldi... Yetkililer TL üzerindeki kontrolünü sonunda kaybedecek" dendi. 

Yıl sonunda doların yaklaşık yüzde 20 civarında değer kazanarak 7.5'e yükselebileceği öngörülerek, "Bu nedenle de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın rotasını değiştirerek bu yılın sonlarında yeniden faiz artıracağını düşünüyoruz" ifadesi yer aldı.

Dolar kurunda 7,5 gibi seviyelerin görülmesi halinde yüzde 0.79’e kadar kadar düşen konut kredisi faizlerinin yeniden artması bekleniyor. Kur karşısında TCMB’nin 19 Şubat’ta açıklayacağı para politikası duruşu kredi faiz oranları açısından da oldukça önemli olacak. 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre; güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.79 olarak sunuluyor. Bankaların konut için tabela faiz oranları ise yüzde 1.28 düzeyinde yer alıyor. 

Bankalardan 100.000 TL tutarda 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksitleri 2.100 TL oluyor. Vade sonunda krediye ödenen toplam tutar ise 126.000 TL’ ye denk geliyor.