Güncel
29 Oca 2021 09:50 Son Güncelleme: 01 Şub 2021 11:08

Değerli konut vergisi nasıl ödenir? Beyanname sürece başladı

Türkiye'de ilk kez 'değerli konut vergisi' ödeme dönemi başladı. Beyanname sürecinin başladığı sistemde değerli konut vergisi kimler ödeyecek? Değerli konut vergisi beyannamesi nasıl verilecek? İlk kez uygulanan değerli konut vergisi sisteminde vatandaşların kafası karışık...

Değerli konut vergisi nasıl ödenir? Beyanname sürece başladı

Türkiye'de ilk kez uygulanacak olan değerli konut vergisi için beyanname dönemi başladı. Yaklaşık 150 bin konutu ilgilendiren değerli konut vergisi için beyanname nereye verilecek? Binanın 'değerli' olduğu nasıl anlaşılacak? Binanın değerli konut vergisine tabi olup olmadığı nasl tespit edilecek? Değerli konut vergisi nereye ve nasıl ödenecek? 

Değerli Konut Vergisi, bina vergi değeri 5 milyon 227 bin TL'yi aşan mesken nitelikli taşınmazlar için 15 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Gayrimenkul sahiplerinin Türkiye'de ilk kez uygulanacak olan değerli konut vergisi ile ilgili kafası karışık. 

TEK KONUT MUAFİYETİ

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor, değeri ne olursa olsun tek konut vergiden muaf oluyor. Birden fazla evi olanların ise 20 Şubat tarihine kadar beyanname vermeleri gerekiyor. 

Posta gazetesindeki habere göre Türkiye genelinde Değerli Konut Vergisi’nin kapsamına giren yaklaşık olarak 150 bin mülk bulunuyor. 2021 bütçesinde değerli konutlardan toplamda 350 milyon TL'lik vergi geliri bekleniyor.

Değerli konuta sahip mülk sahipleri belediyeden bina vergi değerini gösteren belgeyi alarak vergi dairesine beyanname vermeleri gerekiyor. Değerlin konut vergi beyannamesi elektronik ortamda vermek de mümkün. 

HANGİ EVLER VERGİYE TABİ

Değerli Konut Vergisi, geçen sene tebliğ edildiğinde konutların değerini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü belirlemişti. Fakat bu uygulamadan vazgeçildi ve evin değeri hesaplanırken artık 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen Emlak Vergisi’ne esas bina vergi değeri dikkate alınıyor. Yani artık evinizin değeri Emlak Vergisi değeri oldu. Emlak Vergisi değerini ise taşınmazın yer aldığı yerdeki belediyeden öğrenebilirsiniz.

DEĞERLİ KONUT VERGİ BEYANNAMESİ NEREYE VERİLİR

Mükelleflerin 1-20 Şubat 2021 tarihleri arasında beyanname vermeleri gerekli. Beyanname için önce konutun bulunduğu belediyeden bina vergi değerini gösteren belge (beyanname verilen yıl ve bir önceki yıla ilişkin) alınması gerekli. Daha sonra taşınmazın yer aldığı bölgedeki vergi dairesine gidilecek. Birden fazla vergi dairesi bulunan kentlerde ve ilçelerde, mesken nitelikli taşınmazın yer aldığı yerdeki vergi dairesi yetkili olacak.

ÖDEMELER İKİ TAKSİTTE

Değerli Konut Vergisi, ilgili senenin şubat ve ağustos aylarının sonuna kadar iki eşit taksit halinde ödenecek. Beyannameler 20 Şubat tarihine kadar verilecek, ilk taksit şubat sonuna kadar ödenebilecek.

VERGİ DEĞERİ NASIL HESAPLANACAK

5 milyon 227 bin lira ile 7 milyon 841 bin lira arasında olanlar, 5 milyon 227 bin lirayı aşan kısmı için binde 3 oranında... 10 milyon 455 bin liradan fazla olanlar 10 milyon 455 bin lirası için 23 bin 526 lira, fazlası için binde 10 oranında vergilendiriliyor.

Değeri ne olursa olsun tek ev vergiden muaf oluyor. Birden fazla konutu olanların da en düşük değere sahip olan evi muaf.

İNTERNETTEN ÖDEME SİSTEMİ

Konuyla ilgili olarak elektronik beyanname sistemi de hazır hale getirildi. Mükellefler beyannamelerini elektronik ortamda kendileri gönderebiliyor. Ayrıca yetki almış olup bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler ile sözleşme imzalamak suretiyle e-beyanname olarak da verebilir. Beyannamenin elektronik ortamda verilmesi halinde, bina vergi değerini gösteren belge, beyannamenin verildiği tarihi takip eden 15 gün içerisinde elden veya posta yoluyla ilgili vergi dairesine iletilmeli.