Konut Haberleri
26 Şub 2021 10:27 Son Güncelleme: 26 Şub 2021 10:39

Datça'daki kaçak binaların yıkımını durdurun! Kaçak bina sahiplerinin ricası...

Türkiye bunu da gördü! Türkiye'nin gözde kıyı beldelerinden havası, denizi ve doğası ile ünlü Datça'da kaçak binaları yıkılmak istenen vatandaşlar belediye önünde 'eylem' yaptı. Belediye başkanından binalarının yıkılmamasını talep ettiler. Datça Belediye Başkanı da kaçak bina sahiplerinin ricasını kırmadı! Ne mi yaptı?

Datça'daki kaçak binaların yıkımını durdurun! Kaçak bina sahiplerinin ricası...

Türkiye'nin kaçak yapılarla mücadelesinde Muğla'nın Datça ilçesinde ilginç bir gelişme yaşandı. 'İmar Barışı'na aykırı yapı kayıt belgesi alındığı nedeniyle yıkımlarına başlanan binaların sahipleri, belediye önünde açıklamalarda bulundu. Kaçak bina sahiplerini makamına kabul eden Datça Belediye Başkanı onların bu isteğini kırmadı, olumlu buldu. Ardından da ne mi yaptı? 

Belediye önünde toplanan grupla görüşen Datça Belediye Başkanı Abdullah Gürsel Uçar, vatandaşlara, taleplerini Ankara'da bakanlık yetkililerine ileteceğine söz vererek, "Ancak planlamanın dışında olan yerlerde sizi savunmam söz konusu değil. Plana aykırı bina yapanlar bana gönül koymasınlar" dedi.

Datça'nın kırsal Mesudiye Mahallesi'nden bir grup vatandaş, hazırlanmakta olan imar planları yürürlüğe girene kadar, Datça Belediye Başkanı Abdullah Gürsel Uçar'dan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek, yıkımların geçici olarak durdurulmasına aracı olmasını talep etti.

Belediye binası önünde toplanan kalabalık adına basın açıklamasını okuyan Meriç Bora, kırsal Mesudiye Mahallesi'nde 18 yıldır geçici imar uygulaması sebebiyle yerel halkın konut edinme hakkının kısıtlandığını dile getirdi. 

Meriç Bora, "Mahallemizin gerçek imar planının, önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceği bilinmektedir. Bu kısa sürede verilen yıkım kararlarının durdurulması, ileride doğacak mağduriyetleri önleyecektir. Yıkım kararlarını her ne kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vermiş olsa da Sayın Belediye Başkanımızın tıpkı 1 artı 1 yapılaşmada ruhsat verdiği gibi bakanlık ile görüşerek bu sorunumuza çözüm bulmasını istiyoruz. İmar planları yürürlüğe girdikten sonra yasaya aykırı tüm binaların yıkılmasına karşı olmadığımız gibi, destekliyoruz" diye konuştu.

BAŞKAN UÇAR: YIKIMIN GEÇİCİ OLARAK DURDURULMASINI TALEP EDECEĞİM

Basın açıklamasının ardından Belediye Başkanı Abdullah Gürsel Uçar bir grup vatandaşı makamında kabul ederek, görüşme yaptı. Vatandaşlara, taleplerini Ankara'da bakanlık yetkililerine ileteceğine ilişkin söz veren Uçar, Datça'da, 35 yıldır kaçak yapı ile mücadelenin söz konusu olduğunu belirtti. Uçar, "2017 sonu itibariyle getirilen imar barış uygulaması, daha sonrası için adeta umut oldu. Bizim, 'yapmayın" uyarımız dahi inandırıcılık oluşturamadı. Bugün hala kaçak yapı yapanlar var. Böyle bir yapılanma şeklini savunamam. Geçmişte yapılanları anlıyorum ama bugün, 'Biz yasağı tanımıyoruz' diyenler kabul edilemez. Datça Yarımadası'nın en büyük zenginliği doğal zenginliğidir. Turizm sadece güneş ve deniz demek değildir. Datça'nın doğası da korunmalıdır. Mesudiye Mahallesi'ndeki yıkımların geçici olarak durdurulmasını, bakanlıktan talep edeceğim" açıklamasında bulundu. 

'PLANA AYKIRI BİNA YAPANLAR BANA GÖNÜL KOYMASINLAR'

Belediye Başkanı Uçar, plan sonrası imara aykırı olan binaların yıkımına karşı olmadıkları yönündeki vatandaşların taahhütlerini de bakanlık yetkililerine ileteceğini aktararak, "Ancak, planlamanın dışında olan yerlerde sizi savunmam söz konusu değil. Plana aykırı bina yapanlar bana gönül koymasınlar. Bu eyleminiz, kaçak yapılar için değil, imar planı isteği ile ilgili olmalıydı. Her biriniz kolaycılığa kaçtınız. Ancak gelecek nesilleri de düşünmeliyiz" dedi.