Güncel
27 Nis 2020 11:26 Son Güncelleme: 27 Nis 2020 11:54

DASK deprem risk haritası güncellendi

DASK tarafından ilçe ilçe ayrılmış olan deprem risk grupları güncellendi. DASK deprem risk haritasını mahalle mahalle ayırdı.

DASK deprem risk haritası güncellendi

DASK tarafından yayınlanan etkileşimli deprem haritasında yapılan güncellemeye ilişkin bilgiler aktaran Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "DASK poliçe primleri hesaplanırken zemin koşulları ve bina özellikleri dikkate alınıyor. Zemini daha sağlam olan bölgeler daha az prim ödüyorlar. Şimdiye kadar ilçe bazlı yapılan bu değerlendirmeler artık mahalle bazlı yapılabiliyor. Bu sayede poliçe primleri artık daha doğru hesaplanabilecek" diye konuştu.  

Aynı İlçede 3 Farklı Deprem Riski Grubu 

Bundan önce yapılan hesaplamaların sadece ilçe bazlı olduğu için adil bir prim ödeme şekline sahip olmadığını dile getiren Özelmacıklı, "Örneğin İstanbul Başakşehir’de Altınşehir, İkitelli, Bahçeşehir mahalleleri 2. Derece risk grubunda iken, Başakşehir, Kayabaşı mahalleleri 3. Derece, Başak Mahallesi ise 4. Derece risk bölgesinde yer alıyor. Ödenen primler ise 100m2 betonarme bir bina için sırası ile 223-TL, 171-TL ve 128-TL olarak değişiyor. Eskiden bu poliçe primleri en yüksek risk derecesine göre hesaplanıyordu. Avcılar Tahtakale’den, Eyüp Göktürk’e, Halkalı Yarımburgaz’dan, Sarıyer Maden’e artık poliçeler daha doğru hesaplanabilecek" şeklinde konuştu.  

Prim Hesaplamasında Bina Katı ve Yaşı Önemli

DASK sigortalarında ödenecek olan prim tutarı belirlenirken yapı tarzı ve zemin deprem riskinin önemli olduğuna dikkat çeken Özelmacıklı, "Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatı ile belirlen 7 risk grubu ve 2 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 14 tarife bulunuyor. Çelik veya betonarme taşıyıcı karkas bulunan yapılar betonarme olarak sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmada sigorta primleri her yıl, birim metrekare maliyetlerindeki artışa paralel olarak artılıyor. 2018 yılında 750-TL, 2019 yılında 1020-TL kabul edilen birim m2 değeri 2020 yılında ise 1134-TL olarak uygulanıyor. Bina kat sayısı ve yaşı artıkça sürprim uygulanıyor ve poliçe prim bedeli yükseliyor” dedi. 

Taleplerde Deprem yanında Salgın’da Dikkate Alınıyor

Müşterilerinin gayrimenkul tercihlerinde “evdekal” dönemi sonrasında bekledikleri değişimlere de değinen Altın Emlak Genel Müdürü “Gerek deprem gerekse salgın konut müşterilerinin daha müstakil yapıları tercih etmelerine neden olacak. Özellikle geniş balkonlu, teraslı evlere olan talepte bir artış görüyoruz. Daha önce satışında zorlanılan dubleks ya da çatı arası piyesli daireler daha çok tercih ediyor. Gene zor satılan bahçeye çıkışlı zemin kat daireler, kat bahçesi olan ara kat daireler daha çok değerlenecek" değerlendirmelerinde bulundu.