Güncel
05 Kas 2020 09:00 Son Güncelleme: 05 Kas 2020 09:14

Cumhurbaşkanı imzaladı! İstanbul'daki o mahalle riskli!

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı imzasıyla yayımlanan İstanbul'in riskli mahallesi merak konusu oldu. İstanbul'un Anadolu yakasındaki o mahallenin bir bölümü riskli alan ilan edildi.

Cumhurbaşkanı imzaladı! İstanbul'daki o mahalle riskli!

Cumhurbaşkanı kararına göre İstanbul'un Ümraniye ilçesindeki bir mahalle için riskli alan ilanı yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, Elmalıkent Mahallesi sınırları içinde bulunan bölgenin, riskli alan ilan edildi. Kararda, riskli alan ilan edilen yerin krokisi, sınır ve koordinatlarına da yer verildi. 

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, riskli alan ilanından sonra bir açıklama yaptı. Alınan kararın yurttaşların lehine olacağın savunan Başkan Yıldırım, o bölgede bir kentsel dönüşüm gerçekleştireceklerini söyledi. 

Başkan Yıldırım, Elmalıkent Mahallesi'nin yüzde 5'lik bir kısmının riskli alan ilan edildiğini açıkladı. Belediyeden yapılan açıklama şöyle: 

"Ümraniye İlçesi, Elmalıkent Mahallesi'nde 03.11.2020 tarihinde ilan edilen riskli alan toplam 1.223.142 m alana sahip Elmalıkent Mahallesi sınırları içerinde 62.503 m büyüklüğündeki alanı kapsamaktadır. Yine aynı plan dahilinde bulunan Dumlupınar, Elmalıkent, Hekimbaşı, İnkılap, Kazım Karabekir ve Topağacı Mahallelerini kapsayan alanın büyüklüğü ise 8.082.590 m'dir. Sonuç olarak ilgili karar ile ilan edilen riskli alan Elmalıknet Mahallesi'nin %5'lik kısmını ve tüm plan alanının da sadece %0,8'lik kısmını kapsamaktadır.

Riskli Alan ilan edilen bölgelerde amaç mülk sahiplerinin 6306 sayılı kanun kapsamındaki desteklerden faydalanması ve çoğunluk mülk sahiplerinin alacağı kararların daha hızlı hayata geçirerek halkın en kısa sürede güvenli, değerli ve mühendislik çalışmaları eksiksiz binalara kavuşmasını sağlamaktır.

Bu riskli alan ilanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ümraniye Belediyesi'nin tüm plan alanına örnek olacak bir proje geliştirerek alanın tamamındaki mülk sahiplerinin yapacağı kentsel dönüşüm projeleri için destek ve öncü olmayı hedeflemektedir.

Bu riskli alan ilanı haricinde bölgede planlanan başka bir riskli yada rezerv alanı çalışması bulunmamaktadır. Ancak kentsel dönüşüm çalışmalarında riskli ve rezerv alan ilanlarının faydalı olacağını düşünen mülk sahiplerinin talepleri değerlendirmeye alınabilecektir.

Riskli alanlarda yapılacak çalışmalar ve uzlaşma faaliyetleri mülk sahiplerinin çoğunluğu ile alınan kararlar doğrultusunda devam edecek olup, tamamı tapulu alan arsalarda mülk sahiplerinin bir hak kaybı olamayacak, mevcut tapulu arsalarından imar planlarına göre alacakları inşaat haklarına göre hesaplamalar yapılacaktır.

Yapılacak çalışmaların gecekondu uygulamaları ile herhangi bir ilgisi olmayıp, Türkiye'nin tamamında tapusu olan mülk sahiplerinin yaptığı kentsel dönüşüm çalışmaları ile aynı yöntemler ile uzlaşma faaliyetleri devam edecektir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ümraniye Belediyesi yine Elmalıkent Mahallesi sınırları içerinde bir Kentsel Dönüşüm Ofisi'ni faaliyete geçirecektir. Bu ofis tüm Ümraniye halkının kentsel dönüşüm ile ilgili sorularına cevap vermek, kentsel dönüşüm ile ilgili doğru bilgiye en kısa sürede ulaşmalarını temin etmek amacıyla yapılmıştır.