Ekonomi
16 Oca 2021 19:20 Son Güncelleme: 17 Oca 2021 10:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek faizden rahatsız! Bankaları hedefe koydu...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüksek faizden rahatsız olduğunu söyledi. Bankaları hedefine koyan Erdoğan, "Bana yatırım yazım, istihdam lazım, üretim lazım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek faizden rahatsız! Bankaları hedefe koydu...

Yüksek faize karşı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir. Bunun bir numaralı enflasyonla mücadele altyapısını faiz oluşturuyor. Faiz, enflasyonla doğru orantılıdır. Bankalar, ne kadar kâr etmişler bunu konuşuyorlar. Tamam da, sen ne kadar yatırımcı kazandırdın bu ülkeye, bir de bunu söylesene. Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dolmabahçe Ofisinde DEİK Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Toplantı öncesi konuşan Erdoğan, enflasyonla mücadeleden, yüksek faize kadar birçok konuda önemli mesajlar verdi. Ekonomi ve hukuk alandaki reform gündemiyle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktıklarına dikkat çeken Erdoğan, “Arkadaşlarımız iş dünyamızın ve STK’ların görüş, öneri ve taleplerini en ince ayrıntısına kadar dinlediler. Yakında bu reformları kamuoyuyla paylaşacağız. Reform gündemimize uygun adımları hızla hayata geçireceğiz. Ekonomide bu sene temel hedeflerimizden birisi, fiyat istikrarını sağlamak olacaktır. Enflasyon bu ülkede yaşayan her bir ferdin hayatına dokunuyor. Biz enflasyonu yüzde 30’lar civarından tek hanelere düşürmüş bir yönetim olarak, faiz oranının yüzde 63 olduğu böyle bir dönemden, 4.6’ya, enflasyonu da 6.4’e düşürdüğümüz bir dönemi biz yaşadık” dedi.

YÜKSEK FAİZE KARŞIYIM

Yüksek faize karşı olduğunu söylemenin boşuna olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Boşuna konuşmuyorum ben. Bütün bunları, bu işi yaşayarak söyleyen birisiyim. Şu anda karşımda ağırlıklı yatırımcılarımız var. Girişimcilerimiz var. Ve birçoklarınız faiz yükü altında nasıl ezildiğinizi biliyorum. Bu bankaların sizi nasıl sömürdüğünü biliyorum. Ve yeri geldiği zaman, Türkiye’yi bir faiz cenneti haline getirmekten bahsediyoruz. Ama öbür tarafta bankalarımız gerek kamu gerek özel sektör bankaları, ne kadar kâr etmişler bunu konuşuyorlar. Tamam da, sen ne kadar yatırımcı kazandırdın bu ülkeye, bir de bunu söylesene. Ve ne kadar yatırımcı var? Ne kadar istihdam sağlıyoruz? Bir de konuşun bakalım. Bunu konuşmuyorlar. Bana yatırım lazım. İstihdam lazım. Üretim lazım. İhracat lazım. Eğer bu 4 başlık yoksa, hiçbir şey yok. Biz bununla övüneceğiz. Şu anda dünyaya bakalım. ABD’de faiz oranı ne? Japonya’ya bakalım. Faiz oranı ne? Eksi. Gelelim Avrupa’ya. 1-2. İsrail; eksi. Bütün bunlar apaçık ortadayken biz yüksek faizlerle övünüyoruz ya. Yüzde 20, yüzde 25. Yüzde 30’lara kadar bir ara gitti. Bununla övünüyoruz. Ve birçok şirketimizi adeta batırmakla övünüyoruz” diye konuştu.

MÜCADELEMİ SÜRDÜRECEĞİM

“Arkadaşlar beni dinlerler, dinlemezler ben bunlara karşıyım”diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ve bunlarla mücadelemi de sonuna kadar devam ettireceğim. Kim ne derse desin. Çünkü ben buna inanmıyorum. İnandığım tek şey var: Yüksek faizle bir yere varamayız. Ve bana karşı , ‘efendim bizim işte şu kadar borcumuz var, ‘bu borcu ne ile ödeyeceğiz?’ Bu borcu yüksek faizle dışardan kendimize imkân sağlamakla değil, kendi kaynaklarımızla bunu nasıl öderiz, onun çalışmasını yapacağız. Bunun başka çıkışı olmaz.

FAİZ VE ENFLASYON

Kur istikrarı, enflasyonla mücadele oldukça önemli bir yer tutuyor. Ama değerli arkadaşlar, domates, patates, bilmem leblebi, çekirdek, bütün bunlarla beraber biz bu işle mücadele ederiz diyorsanız; kusura bakmayın bir yere varamazsınız. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle, enflasyonu aşağı çekmektir. Bunun bir numaralı enflasyonla mücadele, alt yapısını faiz oluşturuyor. Faiz, enflasyonla doğru orantılıdır. Ne kadar aşağı çekerseniz, o da aşağı gelir. Çünkü biz bunu yaşadık.”

MALİ DİSİPLİN SÜRECEK

Bütçenin harcama tarafında da kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği, esnaf destek paketi gibi ekonomiyi ve istihdamı desteklemeye yönelik artışların söz konusu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık harcamalarındaki ilave artışlar da program hedeflerimizin üzerinde rakamlara işaret ediyor. Bütçeye gelen bu ilave yüklere rağmen, mali disiplinden taviz vermemekte kararlıyız. Bir taraftan maliye politikasını aktif bir biçimde kullanırken, diğer yandan bütçe açığını aşağıya çekecek tedbirleri hayata geçireceğiz” dedi. Böylece, mali disiplini, 18 yıldır yaptığımız gibi, önümüzdeki dönemde de ekonomimizin en önemli çıpası olarak kullanmayı sürdüreceğiz. Bu amaçla, 2021 yılı için bütçe açığını milli gelirin yüzde 3,5’i seviyesinde tutmayı yeni hedef olarak belirledik. Bütçede oluşturacağımız mali alanı, gerekmesi halinde, salgın kaynaklı ilave harcama ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanacağız.”