Konut Haberleri
26 Şub 2017 10:20 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! 7 bin bekçi alınacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay öncelikli olmak üzere 7 bin bekçi alınacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! 7 bin bekçi alınacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  talimatıyla İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Gaziantep ve Hatay öncelikli olmak  üzere 7 bin bekçi alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda Çarşı ve mahallelerde halkın can  ve mal güvenliğini sağlamada kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları amacıyla,  "Çarşı ve Mahalle Bekçileri" teşkilatı güçlendirilecek.

Bu kapsamda halihazırda 5 bin 392 olan kadro sayısı kademeli olarak  artırılacak. Sonraki süreçte 7 bin yeni bekçi için kadro tahsisinin ardından ise  valilikler vatandaşları internet siteleri üzerinden bilgilendirecek.

Doğu Anadolu'daki illerin ardından ilk etapta Ankara, Mersin, Adana,  Gaziantep ve Hatay için bekçi alımı yapılacak.

5 ilde atama

Geçen yıl Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak valilikleri  tarafından yapılan duyurunun ardından, çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek için  başvuran adaylardan gerekli şartları taşıyan 280'i bir ay içerisinde görevlerine  başlayacak. Bekçilerin 69'u Diyarbakır, 40'ı Hakkari, 49'u Mardin, 1'i Şanlıurfa,  121'i ise Şırnak'ta görev yapacak.

İstanbul'da 700, Şırnak'ta ise 100 çarşı ve mahalle bekçisi alımı için  başlatılan süreç de devam ediyor. Giriş sınavları her iki ilin valilikleri  tarafından belirlenen tarihlerde kaymakamlıklar tarafından yapılacak. İstanbul  için tahsis edilen bekçi kadrosu sayısının da önümüzdeki dönemde artırılacağı ve  yeni bekçi alımlarının yapılacağı belirtilirken, buna ilişkin duyuruların da  kaymakamlıklar tarafından yapılacağı öğrenildi.

Söz konusu illerde ihtiyaç duyulan bölgelerde görevlendirilecek yeni  bekçiler, genel kolluk kuvvetlerinin derhal müdahalesine imkan bulunmayan acele  ve zaruri hallerde vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayarak, suçluların  yakalanmasında güvenlik güçlerine yardımcı olacak.

Çarşı ve mahalle bekçisi olabilmek için geçen yıl söz konusu süreci  tamamlayan bin 604 çarşı ve mahalle bekçisi asayiş ve güvenliğin sağlanması için  güvenlik güçleriyle omuz omuza görev yapıyor. Bekçilerden 612'si Diyarbakır,  156'sı Hakkari, 451'i Mardin, 59'u Şanlıurfa, 326'sı ise Şırnak'ta bulunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde halihazırda 4 bin 295 çarşı ve  mahalle bekçisi görev yapıyor.

Şartlar

Bekçi olabilmek için başvuran adayların Türk vatandaşı olması, lise ve  dengi okul mezunu olması ve başvurdukları illerde en az bir yıl ikamet etmeleri  gerekiyor. Ayrıca adaylardan 30 yaşından yukarı olmama, görev yapmaya engel bir  hastalığı bulunmama, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış  olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık,  sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir  fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmama gibi şartlar aranıyor.

Aranan şartları taşıyanlar, öncelikle sözlü sınava tabi tutulacak,  sözlü sınavdan geçerli not alan adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanacak.  Yazılı sınav sonuçlarına göre asil ve yedek aday listesi belirlenecek. Tüm  aşamalarda başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan adayların işlemleri ise  iptal edilecek.

Adaylar, çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu için sadece bir ilçe  kaymakamlığına müracaat edebilecek. Aday, bekçi olmaya hak kazandığı takdirde,  başvuru yaptığı ilçenin kadrosuna atanacak.

Sözlü sınava girmeye hak kazananların bekçilik yapmaya mani hallerinin  olup olmadığı değerlendirilecek.

100 üzerinden 70 puan alan adayların başarılı sayılacağı sözlü  sınavının sonuçları, başvurunun kabul edildiği ilçe kaymakamlığının internet  adresinden ilan edilecek.

Yazılı sınavda adaylara Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür  derslerinden hazırlanan sorular yöneltilecek.

Aday listesine giren isteklilerden yapılacak güvenlik soruşturması ve  arşiv araştırması olumlu olanlar, tebligat üzerine en yakın tam teşekküllü devlet  hastanesinden alacakları sağlık Kurul Raporlarını ilgili emniyet birimlerine  teslim edecek. Bunlardan, bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar, vali  veya kaymakam onayı ile aday memur olarak atanacak.

Ataması yapılanlardan, vazgeçenler ile geçerli bir mazereti olmaksızın  kanuni süresi içerisinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilecek.

Ataması yapılan aday memurlar arasından kanuni süreler içerisinde  göreve başlamayanların yerine yedek listesinden sıra ile çağrılacak.