Politika
26 Eki 2020 16:52 Son Güncelleme: 26 Eki 2020 23:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ve Macron'a sert çıktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam dünyasına seslenerek Fransız mallarına boykot çağrısı yaptı. Macron'u ve Almanya Başbakanı Merkel'i sert sözlerle seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ve Macron'a sert çıktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'nda konuştu. Almanya ve Fransa'da Müslümanlara yönelik yaşanan baskıları ifade eden Erdoğan, Macron ve Merkel'i sert sözlerle eleştirdi. 

Erdoğan, Macron için 'akli noktada kontrole muhtaç lider' derken, Merkel'e "Nazi'nin zincir halkalarından birisiniz" sözleriyle seslendi. 

FRANSIZ MALLARINA BOYKOT

Erdoğan, Müslümanların inanç hürriyetlerini kısıtlayan bir uygulamaların sık sık yaşandığını belirterek Macron için şöyle dedi: "Fransa'nın akli noktada kontrole muhtaç olan liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başlandı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fransa'da Müslümanlara bir zulüm varsa hep birlikte biz oraya da sahip çıkalım diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum. Müslümanlara ait iş yerleri, evler, okullar hemen her gün faşist grupların saldırısına uğruyor." dedi.

Bu sözlerin ardından Erdoğan, Fransız mallarına karşı boykot çağrısında bulundu: "Ben buradan milletime sesleniyorum; nasıl ki Fransa'da 'Türk markalı mal satın almayın' diyorsa, sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin bunlardan satın almayın" 

NAZİ'NİN ZİNCİR HALKALARINDAN BİRİSİNİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ülkelerinde İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi toplumlara sirayet ettiğinin görüldüğünü belirterek şöyle devam etti:

"Şansölye Merkel'e de sesleniyorum; hani sizde din özgürlüğü vardı, hani sizde din veya dinini yaşayanlara karşı devletinizin güvencesi vardı? Peki bir sabah namazında nasıl oluyor da 100'ü aşkın polis camiye saldırıyor? Bunların tam tersini siz bugüne kadar Türkiye'den duydunuz mu? Hayır. Niye, çünkü bizde gerçek din özgürlüğü var.

Gün geçmiyor ki Müslümanların inanç hürriyetlerini kısıtlayan bir uygulamayla karşılaşmayalım. Fransa'nın akli noktada kontrole muhtaç olan liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başlandı. Bugün lafa gelince demokrasiyi kimseye bırakmayan birçok Batılı devlette, Müslümanlara yönelik hukuksuzluklar adeta sıradan hale gelmiştir. Kimi Avrupa ülkelerinde bizzat devlet başkanı seviyesinde teşvik edilen bir politika haline gelmiştir. Buradan sesleniyorum... İşte siz gerçek manada faşistsiniz, siz gerçek manada Nazi'nin zincir halkalarından birisiniz."