Seyahat
29 Kas 2017 15:11 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:35

Çin'in ortasındaki Sertar ile tanışın

Çin'in ortasında gerçeküstü bir yaşama hazır mısınız? Binlerce Budist rahibin yaşadığı Sertar tek tip evleri, mistik atmosferi ve tuhaf yasaklarıyla sizi adeta büyüleyecek...

Çin'in ortasındaki Sertar ile tanışın
Bir tepenin yamacına konumlanmış olan tek tip evlerden oluşan kent, görüntüsüyle ziyaretçileri büyülüyor. Ancak Sertar'ı dünyanın geri kalanından ayıran bir takım özellikleri var. Sertar'da bulunan manastır, Budizm açısından çok önemli bir konuma sahip.

TEKNOLOJİK ALETLER YASAK
 
40 bin rahip ve rahibenin eğitim gördüğü manstır, kenti adeta bir öğrenci şehrine çevirmiş. Fakat öğrenci kenti denildiğinde aklınıza gelen her şeyi söz konusu Sertar olunca bir kenara bırakmanız gerekiyor.

Sertar kentinde Budizm temelli eğitim gören 40 bin rahip ve rahibe için birçok yasak söz konusu. Öyle ki buraya eğitim almak için gelen gençlerin televizyon ve benzeri teknolojik aletleri kullanmaları kesinlikle yasak. Üstelik yasaklar teknolojik aletlerle de sınırlı değil. Sertar'daki 40 bin öğrencinin tuvaletleri kullanmaları da yasak. 
 
Kentteki öğrenciler vakitlerini tamamen ibadet ve dua ile geçiriyor. Burada yaşayan insanların en büyük aktivitesi dua etmek. Bunun dışında herhangi bir aktiviteye katılmaları yasak.

İNANAMIYORLAR

Bu ilginç yeri fotoğraflayan  Wanson Luk "gerçeküstü" olarak tanımladığı Setar ile ilgili şunları söylemiş: "Dünya üzerinde böyle  bir yer olduğuna inanamıyorum. Fotoğraflarını gördüğüm anda her ne pahasına olursa olsun burayı ziyaret etmeliyim demiştim. Çin'de Chengdu bölgesinden 600 km uzakta bulunan bu köyün adı Sertar, dünyanın en büyük Budist okulu olan Larung Gar Budist Academi'ye ev sahipliği yapıyor."