Politika
21 Haz 2019 11:15 Son Güncelleme: 21 Haz 2019 11:19

'Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşer'

Erdoğan, 23 Haziran'daki seçimlere yönelik, ''(İmamoğlu seçilirse) Belli bir süreyi aşan cezayı alması halinde bu düşecektir, o süreyi aşmazsa zaten görevine de devam eder'' ifadelerini kullandı.

'Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşer'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya ve TV ortak yayınına katıldı.

Erdoğan, Ordu'dan yaşanan VIP tartışmasına ilişkin, ''Burada hukuki durum neyse bu küfrün karşılığı neyse ve bununla ilgili olarak da sayın valimiz kendisine yapılan küfürle ilgili olarak bu işi savcılığa, yargıya taşıma kararlılığında. Sağolsun burada seçimin ardından savcılık müracatı yapma ferasetini gösterdi. Burada kararı yargı verecek. Yargı bu konuyla ilgili olarak, yani bu ülkenin valisine it demenin ne olduğunu yasal olarak karar verecek olan merci odur. Zaten yasalarımızda bir ilin valisine, yöneticisine bu tür küfürlerin karşılığı buralarda belli. Kaç yıldan, kaç yıla. Burada ben büyük bir ispat yapacağım. İstanbul'un Büyükşehir Belediye başkanıydım. Bu daha seçilmeden böyle bir şey yaptı. Ben belediye başkanıyken okuduğum şiir sebebiyle mahkum oldum. Benim elimden belediye başkanlığımı aldılar mı? Aldılar. Bu ise henüz belediye başkanı olmadan bir küfür ediyor'' ifadelerini kullandı.

''CEZASI BELLİ BİR SÜREYİ AŞARSA BAŞKANLIĞI DÜŞECEKTİR''

Erdoğan, 23 Haziran'daki seçimlere yönelik, ''(İmamoğlu seçilirse) Belli bir süreyi aşan cezayı alması halinde bu düşecektir, o süreyi aşmazsa zaten görevine de devam eder'' dedi.