Konut Haberleri
13 Nis 2017 15:32 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:06

Bütün kanser ilaçları ücretsiz olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kanser ilaçlarına yapılacak olan yeni düzenlemeyi açıkladı. Erdoğan, SGK'nın ödenek dışı bıraktığı kanser ilaçların da artık ücretsiz olacağını açıkladı...

Bütün kanser ilaçları ücretsiz olacak!
Kanser hastalarının ilaçlarına  yeni düzenleme... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SGK'nın ödemediği kanser ilçalarının da ücretsiz olacağını açıkladı. 

Erdoğan, “Kanserle ilgili ilaçlarda bir sıkıntı vardı. Yani bedelini kanserli hastanın ödemesi gibi. Dedik yok, bunu da devlet ödeyecek. Hazırlıklar ona göre yapıldı, yapılıyor ve bu tür hastalarımızın da masrafını devlet olarak üstleneceğiz” dedi.

Dünyada her yıl 14 milyonu aşkın kişiye kanser teşhisi konuyor, Türkiye'de ise bu rakam 160 bin.

Kanserin görülme sıklığı ile birlikte tedavi seçenekleri de artıyor. Türkiye'de ruhsatlı olduğu halde geri ödeme kapsamında olmayan 18 çeşit endikasyon dışı, yani bir hastalığın tedavisinde kullanılan ancak doktorun takdiriyle başka bir hastalık için de reçete edilebilen ilaç var.

Kanser hastalarına ücretsiz ilaç

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile bu ilaçların tamamı ödeme kapsamına alınacak.

Ayrıca, pahalı olduğu için geri ödemede olmayan ilaç alternatifleri de ödemeye alınacak.

Kanser hastaları artık, doktorları tarafından reçete edilen ve sağlık bakanlığı tarafından onaylanan hiçbir ithal ilaç için ücret ödemeyecek.