Ekonomi
04 Haz 2015 14:02 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 02:46

Burada 4 gündür toplu taşıma bedava

İzmir'de, otobüs, metro, hafif raylı sistem ve deniz ulaşımında entegre olarak kullanılan elektronik ücret toplama sistemi işletmeciliğinde yenilenen ihalenin ardından sistem değişikliğinde yaşanan sorun İzmirlilere yaradı.

Burada 4 gündür toplu taşıma bedava
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin otobüs işletmesi eshot tarafından  elektronik ücret toplama sistemi işletmeciliğinde bir önceki sözleşme süresinin  31 Mayıs'ta bitecek olması nedeniyle 13 Ocak'ta yenilenen ihalede, farklı bir  firmanın ihaleyi kazanması sonrası yaşanan gelişmeler, İzmir'de toplu ulaşımda  zorunlu olarak "ücretsiz" dönem getirdi.

-İhaleyi kazanan Kartek firmasının 1 Haziran'dan itibaren devraldığı  "elektronik ücret toplama sisteminde", bakiye yükleme cihazları ile araçlara  binişlerde kullanılan validatörler (kart okuma cihazı) çalışmadı. Toplu ulaşımda  aksama yaşanmaması için 4 gündür İzmir'deki belediye bağlı şirketlerince  işletilen otobüs, metro, hafif raylı sistem ve vapurlar, ücretsiz olarak hizmet  veriyor.

Yaşanan sorunun eski işletmeci Kentkart AŞ'nin, şifre ve kodları  değiştirerek, sistem devri işlemini kilitlemeye çalıştığını iddia eden İzmir  Büyükşehir Belediyesi, cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, konu hakkında yaptığı açıklamada, işletme  süresinin dolmasını ardından sistemin şifre ve kodlarının eski işletmeci Kentkart  AŞ tarafından değiştirildiğini ve bu yolla sistem devri işletmesinin kilitlenmeye  çalışıldığı öne sürüldü.

Bu durumun, bağımsız uzman kişiler ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber  Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından da tespit edildiğinin belirtildiği  açıklamada, vatandaşların toplu ulaşım hizmetine yönelik sıkıntı yaşamaması için  azami çaba harcandığını ifade edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, devam eden sistem değişikliği  çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada ise araçlardaki validatör ve turnikeler  ile bayilerdeki dolum cihazlarının tamamının yeni programla sorunsuz bir şekilde  yeniden çalışması için sürdürülen operasyonun, güvenlik sistemine izinsiz  müdahaleler nedeniyle henüz tam anlamıyla sonuçlandırılamadığı bildirildi.

Açıklamada, günlük 1 milyon 700 bin biniş ve dolum ortalamasına sahip  sistemin güvenli şekilde çalıştırılması amacıyla yürütülen operasyonun aralıksız  sürdüğü kaydedildi.