Güncel
16 Oca 2021 09:30 Son Güncelleme: 16 Oca 2021 11:58

Bu yıl ikinci el konutta fiyatlar uçacak! 2020 trenini kaçıranlar üzülecek...

Yeni proje yokluğunda konut talebinin 2. ele kaydığını belirten Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, yeni projelerin teşvik edilmemesi halinde 2. elde fiyatların 2021’de oldukça hızlı bir artış eğilimine girmesini beklediklerini söyledi.

Bu yıl ikinci el konutta fiyatlar uçacak! 2020 trenini kaçıranlar üzülecek...

Konut satışlarında 2020 yılı satış verilerini Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, Türkiye’deki konut satışı 2020'de toplam 1.499.316 şeklinde gerçekleşti. 2019'a göre yüzde 11,17 artışın yaşandığı konut satışlarında, ikinci elin ağırlığı görüldü. Toplam konut satışlarının sadece yüzde 31,33’ünü yeni konutlar oluştururken, yüzde 68,67’si ise ikinci el konutlardan oluştu.

Konut alımlarının 2020 yılında yeni (sıfır) konuttan, ikinci ele kaydığına değinen Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, bu durumun bir tercihten çok, zorunluluktan kaynaklandığını belirtti.

Yeni konut projelerinin son 2-3 senede azalma eğilimine girdiğini, yapı ruhsatlarına başvuruların 2018 ve 2019 yıllarında önemli ölçüde azaldığını dile getiren Özcan, yeni (sıfır) konutların toplam konut satışları içindeki ağırlığının düşmesindeki esas sebebinin satın alacak yeni konut kalmamasına bağlanabileceğini belirtti.

İstanbul’da özellikle merkezi ilçelerde yeni (sıfır) konut üretimi sınırlı olması sebebiyle, tüketicilerin, 2. el konutlara yöneldiğini dile getiren GAPAS Başkanı Özcan, yabancılara yapılan satışlar göz ardı edilirse, 2020'de ‘her bir yeni konuta karşılık iki adet ikinci el konutun’ satışa konu olduğunu belirtti. Yeni konut projelerinin inşa edilmekte olduğu 2012-2018 seneleri arasında bu oranın ‘bir yeni konuta karşılık bir ikinci el konut’ olduğunu dile getiren Özcan, yeni konut üretimi için 2020'de kıpırdamaya başlayan gayrimenkul ve inşaat sektörünün, yeni (sıfır) konut inşa etmek için teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

GAPAS Başkanı İsmail Özcan “2021 yılında ‘konut kıtlığı’ yaşanmaması ve son yıllarda görülen ikinci el konuta rağbetle oluşan ciddi fiyat artışlarının enflasyonist baskı yaratmaması için hemen bugün özel sektör konut üretmeye teşvik edilmelidir” diye konuştu. Özcan, yeni (sıfır) konutların üretimi için gayrimenkul sektörünün, vergi ve harç indirimi, istihdam teşviki, kredilendirme desteği ve arsa tahsisi gibi farklı başlıklarda teşvik edilmesini de önerdi.