Eğitim
19 Eki 2015 12:07 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 03:36

Bu israftan vazgeçsinler artık!

"Eğitimde çağ açacak" denilen Fatih Projesi 2014 sonunda bitmesi gerekirken yüzde 10'u tamamlanabildi. 1.5 milyar denilen maliyet hesabı da 8 milyarı buldu.

Bu israftan vazgeçsinler artık!
Eğitimde teknoloji kullanımına bağlı olarak verimliliği arttırmayı hedefleyen Fatih Projesi yılan hikâyesine döndü. Fatih Sultan Mehmet'in adı verilerek 'Eğitimde çağ açacak' denilen projede işler bir türlü yolunda gitmedi. 2013'te başlayan projenin 2014 sonunda bitirilmesi gerekiyordu. Ancak hedefler sürekli yenilendi. Bitiş için en son 2017 yılında karar kılındı.

Altyapı yetersiz

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın işbirliğiyle başlayan projede 3 yıllık sürede okullara 18 milyon yerine 730 bin tablet dağıtılabildi. 2015 bütçesinden 4.3 milyar ayrılan projede, yazılım ve donanım altyapısı yüzde 6'da kaldı. Toplam gerçekleşme oranıysa yüzde 10.

5 okuldan 1'inde akıllı tahta var

Projenin 1,5 milyar liraya mal olacağı açıklanmıştı. Hesap burada da şaştı. Şimdiye kadarki maliyet 8 milyarı buldu. Projeyle entegreli olan akıllı tahta sisteminin de hayata geçirilemediği MEB'in kendi verileriyle tescillendi. İstanbul'da 5792 okuldan sadece 1156'sına akıllı tahta sisteminin kurulduğu ortaya çıktı. MEB, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında sadece 961 okula sistemin kurulmasını hedefliyor.

Güvenli değil

Akıllı tahta kurulan okullarda ise internet kullanımının güvenli olmadığı anlaşıldı. Birçok okulda öğrencilerin uygun olmayan sitelere girdiği belirlendi. Öğretmenler acil olarak güvenlik sistemi kurulmasını istedi.

Siyasi yönü ağır bastı

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca: "Projenin eğitimden çok siyasi yönü ağır bastı. Proje eğitimde iyi bir planlama yapılmadan çözülmeye çalışıldı. Acilen gözden geçirilmesi gerek. Tabletlerini alanlar ise neredeyse eskitmek üzere. Projeye ulaşamayan çocukların günahı ne? Kaynaklar ve zaman boşa gitti maalesef."

Bu israftan vazgeçsinler artık

Anadolu Eğim Sen Genel Başkanı Cansel Güven: "Proje popülizme yenik düştü. Bakanlığın koyduğu hedeflerle yaptığı işler uyuşmuyor. Bu plansızlığın hem ekonomik yükü var hem de bize zaman kaybı yaşatıyor. Bu projelere artık kimse itibar etmiyor. Uzadı gitti maalesef. Bu israftan vazgeçsinler artık."

Bilişim çğretmenleri göçebe oldu!

Fatih Projesi'nde sıkıntılar bitmiyor. MEB, projeyi yürüten bilişim öğretmenlerine başından beri kadrolu bir görev vermedi. Her sene sözleşmeli olarak görevlendirilen bilişim öğretmenleri, "Artık kadrolu olarak görevlendirilmek istiyoruz" diyor. İstanbul'da görev yapan bir bilişim öğretmeni, "Bakanlık kendi alanımızla alakalı projede bile bize sahip çıkmıyor. Her sene farklı okullarda çalışıyoruz, göçebe gibi yaşıyoruz" diye sitem etti.