Güncel
05 Ara 2020 15:35 Son Güncelleme: 06 Ara 2020 10:06

Bodrum'da nüfus ve kiralar katlanarak arttı! Yüzde kaç?

Koronavirüs nedeniyle kalabalık kentlerden kaçanlar 'soluğu' Bodrum'da alınca nüfus da kiralar da katlandı. Bodrum'da nefes almak artık eskisi kadar 'kolay ve ucuz' değil.

Bodrum'da nüfus ve kiralar katlanarak arttı! Yüzde kaç?

Koronavirüs salgını nedeniyle Bodrum'un nüfusunda yüzde 300 artış gözlenirken ev, işyeri ve arsaların fiyatları 3 katına çıktı.

Yenişafak'ta yer alan habere göre koronavirüs salgını nedeniyle Bodrum'da ciddi bir nüfus artışı gözlendi. 170 bin nüfuslu ilçenin nüfusu 500 bine ulaştı. İkinci konutları Bodrum'da olan yazlıkçılar ilçede kalmayı tercih ederken, büyük şehirlerden gelen vatandaşlar ise ev kiralayarak Bodrum'da yaşamayı tercih etmeye başladı.

Bu durum karşısında Bodrum'da kiralık evlerin fiyatları 2 katına çıktı. 2+1 kiralık ev fiyatları 2 bin lira ila 5 bin liraya kadar yükseldi. İlçede kiralık evlerde oturan binlerce kişi ise ev sahiplerinin yaptığı zamlardan mağdur olmaya başladı. TÜİK tarafından TEFE TÜFE kira artış oranı yüzde 12,4 olarak belirlenmesine rağmen Bodrum'daki birçok ev sahibinin bu kira artışına uymayarak yüzde 30 ila yüzde 50 arasından kiralarına artış yapmaya başladığı öğrenildi.

Kiracılar ise bu durum karşısında ne yapacağını şaşırdı. 80 metrekare 2 1 bir evin kira fiyatı 2 bin liradan başlayarak 5 bin liraya kadar çıktığı öğrenildi. Çok fazla göç alan Bodrum'da satılık ve kiralık ev bulmanın zor olmaya başlaması ev satış fiyatlarını da vurmaya başladı. Geçtiğimiz yıl 500 bin liraya satılan bir evin fiyatı bir milyon liraya kadar artış gösterdi.

Ev ve arsalara talebin artması inşaat sektörüne de yaradı. Bodrum'un birçok bölgesinde inşaatlar yeniden başladı.