Ekonomi
18 Şub 2021 09:16 Son Güncelleme: 18 Şub 2021 09:29

Bir belediye daha kiracılarına müjdeyi verdi! Pandemide kira alınmayacak

Türkiye'de yaklaşık bir yıldır pandemi sürecinde işleri bozulan esnafa yönelik belediyelerin çeşitli destek kampanyaları oluyor. Bazı belediyeler kiracılarından pandemi süresince kira almayacağını açıklıyor. Bir belediye daha pandamı döneminde kiracılarından kira almayacağını açıkladı.

Bir belediye daha kiracılarına müjdeyi verdi! Pandemide kira alınmayacak

Artvin Belediyesi koronavirüsle mücadele kapsamında kapalı olan iş yerlerinden kira almama kararı aldı. Artvin Belediyesi, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında faaliyette bulunmayan esnaflarını sevindirecek kararlar aldı.

Artvin Belediye Meclisinin şubat ayı olağan toplantısında, "Birlikteysek eğer gücümüz her şeye yeter" sloganıyla alınan karar doğrultusunda salgınla mücadele kapsamında kapalı olan belediyeye ait iş yerlerinden kira alınmayacak, ödeme yapanların parası da salgın sonrasında kiradan düşülecek.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, gazetecilere, ekonomik olarak dünyayı ve ülkeyi derinden etkileyen salgında esnafa destek olmak için belediye meclisi olarak belediyeye ait iş yerlerinden kira almama kararı aldıklarını belirtti.

28 KİRACIDAN KİRA ALINMAYACAK

Belediyeye ait iş yerlerinde ticaret yapan esnafa karınca kararınca destek olmayı amaçladıkları kaydeden Elçin, şu açıklamalarda bulundu:

"Belediye olarak 28 kiracımız var. Biz bu uygulamayı salgın ilk başladığında gelen yasaklar döneminde de yapmıştık. 2020 yılında Kovid-19 nedeniyle kapalı olan kiracılarımızdan 3,5 ay kira almadık. İş yeri kapanmamış ama işi azalan kiracılarımızdan da kiralarının yarısını aldık. 18 Kasım 2020'de gelen yeni yasaklar ve bu yasakların devam etmesi nedeniyle bu ayki meclis toplantımızda bu uygulamamızı yeniden hayata geçirdik. Yani Kovid-19 nedeniyle iş yeri kapalı olan kiracıdan kira almayacağız. İş yeri kapanmayan ama işlerinde, kazançlarında azalma olan esnafımızdan da kiralarının yarısını alacağız."

AYLIK 107 BİN TL ALACAKTAN VAZGEÇİYORUZ

Benzer uygulamaların toplumdaki huzuru ve birlikteliği pekiştireceğini dile getiren Elçin, bu zor sürecin atlatılması noktasında herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyerek "Aylık 107 bin liralık kira alacağından vazgeçiyoruz. Bugüne kadar toplamda 1 milyon liranın üzerinde bir kira miktarını kiracılarımızdan almadık. Bu miktar küçük görünse de yıllık bütçesi 35 milyon lira olan belediye için önemli bir para" şeklinde konuştu.

Elçin, bu süreçte iş yapamayan öğrenci servislerinin belediyeye ödemesi gereken yıllık 800 liralık ruhsat bedellerini de almayacaklarını kaydetti.