Konut Haberleri
19 Oca 2021 12:41 Son Güncelleme: 19 Oca 2021 12:48

Beyoğlu'nda yaşayanlar dikkat! Belediye öyle bir karar aldı ki...

İstanbul'un kalbi konumunda yer alan Beyoğlu'nda ilçe belediyesi çok önemli bir karar imza attı. İlçede yaşayan mülk sahiplerini yakından ilgilendiren karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde onaylandığında yürürlüğe girecek.

Beyoğlu'nda yaşayanlar dikkat! Belediye öyle bir karar aldı ki...

İstanbul Beyoğlu Belediye Meclisi'nde ilçe genelinde bulunan riskli yapılarla ilgili mevcut imar planlarına eklenmek üzere hazırlanan Plan Notu Teklifi oy birliği ile kabul edildi.

Beyoğlu’nda bulunan riskli yapıların dönüştürülmesi ile ilgili yeni bir karara imza atıldı. Beyoğlu Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü, ilçede kentsel dönüşüm kapsamına girmeyen bölgelerdeki riskli yapıların yenilenerek daha sağlıklı ve depreme dayanıklı yapılara dönüştürülmesi amacıyla mevcut imar planlarına eklenmek üzere Plan Notu Teklifi hazırladı. 11 Aralık 2020 tarihli BB Meclis oturumunda gündeme sunulan teklif oybirliği ile kabul edildi.

Son yıllarda yaşanan depremlerin ilçede yapı stokunun bir an önce depreme dayanıklı bir şekilde yenilenmesi gerçeğini gün yüzüne çıkardığı vurgulanan teklifte, Beyoğlu’nda afet riskine hazırlık kapsamında kentsel dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla riskli binaların yakılıp yeniden yapılmasının teşvik edilmesi, imar planlama çalışmalarında da bu kapsamda uygulanabilir şekilde düzenleme yapılması gerektiği ifade edildi. 

BİNA YENİLENMESİNE KOLAYLIK 

Kabul edilen teklifte, 28.11.2002 Onay Tarihli 1/1000 Ölçekli Dolapdere, Piyalepaşa Bulvarı ve Çevresi I. Etap Uygulama İmar Planı ile 21.03.2003 Onay Tarihli 1/1000 Ölçekli Halıcıoğlu, Sütlüce Uygulama İmar Planı kapsamında depreme karşı büyük risk teşkil eden binaların, depreme dayanıklı ve çağdaş yapılar haline getirebilmek için kat maliklerinin riskli binalarını yeniden yapmaya teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yapılarak,  “Ancak yürürlükteki planlarda düzenlenen imar hakları, plan onayından önce ruhsat ve/veya yapı kullanma izin belgesi almış binaların ruhsat belgesindeki fonksiyonlarından, kat adetlerinden ve/veya inşaat haklarından farklı planlandığından, kat maliklerinin hak kaybı yaşamamak adına eskimiş binalarını yenileyemedikleri görülmektedir. Bu bağlamda 2002 yılından önce ruhsat ve/veya yapı kullanma izin belgesi almış ve bu belgeye göre binasını inşa etmiş olan maliklerin, hak kaybı yaşamamaları için yeniden yapım durumunda imar haklarını mer’i imar planındaki değerden değil, ruhsat ve/veya yapı kullanma izin belgesine tabî olan fonksiyonlarından, kat adetlerinden ve/veya inşaat haklarından alması sağlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Plan Notu Değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde onaylanmasının ardından yürürlüğe girecek.