İhaleler
30 Eki 2020 08:00 Son Güncelleme: 30 Eki 2020 08:46

Beşiktaş Barbaros Bulvarı'ndaki bakanlık arsası için kıyasıya rekabet sonuçlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nün İstanbul'un en gözde yerlerinden olan Beşiktaş Barbaros Bulvarı'ndaki binasının bulunduğu arsası ihaleyle satıldı. İhalede 26 firma yarıştı. Kazanan firma proje toplam geliri olarak 490 milyon lira, Emlak Konut GYO’ya arsa payı olarak yüzde 50’ye denk gelen 245 milyon lira taahhüt etti.

Beşiktaş Barbaros Bulvarı'ndaki bakanlık arsası için kıyasıya rekabet sonuçlandı

İstanbul'un en gözde merkezlerinden olan Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nün riskli binasının yer aldığı arsa ihalesi sonuçlandı.

Hürriyet'te yer alan habere göre 26 inşaat firmasının yarıştığı ihalede kazanan Gökyol Taahhüt Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi oldu. Firma 490 milyon liralık proje yapıp, arsa sahibi Emlak Konut’a 245 milyon ödeyecek.

Konumuyla dikkat çeken arsa için Emlak Konut GYO, gelir paylaşım modeliyle ihale yaptı. Son oturumda ihalede en yüksek teklifi Gökyol Tahhüt Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret şirketi verdi.

Firma, Dikilitaş’taki 3 bin 357 metrekare arsa için proje toplam geliri olarak 490 milyon lira, Emlak Konut GYO’ya arsa payı olarak yüzde 50’ye denk gelen 245 milyon lira taahhüt etti.

Arsa üzerinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü binası 1970’lerin sonunda yapılmıştı. Eylül 2019’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden sonra hasar görmüş ve boşaltılmıştı.

Barbaros Bulvarı üzerindeki bina yıkılarak arsası üzerinde yeni bir proje inşa edilecek. İhale ilanında yer alan bilgilere göre ticari imarlı arsada emsal 2, emsale esas inşaat alanı da 6 bin 714 metrekare olarak belirlendi.

3 KAT FAZLA GELİR 

Daha önce yapılan değerleme çalışmasına göre ihaleye esas taşınmazın tespit edilen asgari bedeli KDV dahil yaklaşık 80 milyon lira. Bu durumda arsa 3 katından da fazla bir bedelle ihale edilmiş oldu. Yapılan değerleme çalışmasında merkezi konumu, ulaşım akslarına cephesi olması, tek mülkiyet yapısı ve prestijli konumu arsanın avantajları olarak sıralanırken, gayrimenkul piyasasındaki dalgalanma ve sınırlı bir kitleye hitap etmesi olumsuz faktörler olarak belirlendi.