Güncel
29 Ara 2020 11:19 Son Güncelleme: 29 Ara 2020 11:34

Beş büyük ildeki arsa fiyatları şaşırttı! Hiçbir şey eskisi gibi değil...

Koronavirüs öncesi ve sonrası diye dünyada yeni bir hayat anlayışı oluştu. Gayrimenkul fiyatları da koronavirüsle birlikte illere göre değişti. Koronavirüs etkisiyle hiç beklenmeyen illerde konut ve arsa satış fiyatlarında artış yaşandı. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'nin 5 büyük ilindeki arsa ve arazi fiyatlarında da hiç bir şeyin eskisi gibi olmadığını ortaya koydu.

Beş büyük ildeki arsa fiyatları şaşırttı! Hiçbir şey eskisi gibi değil...

Türkiye'nin koronavirüs öncesi ve sonrası dönemine bakıldığında arsa ve arazi fiyat artış oranları da değişti. 5 büyük ildeki arsa ve arazi fiyatlarına bakıldığında yaşanan değişim de ortaya çıktı. 5 büyük ilde arsa fiyatları yüzde 14 ile yüzde 47 arasında arttı. Ancak bu artış sıralamasında Antalya dikkati çekti...

Endeksacom’un verilerine göre 5 büyük şehirde arsa fiyatları son 1 senede yüzde 14 ile yüzde 47 arasında, arazi fiyatları ise yüzde 20 ile yüzde 30 arasında arttı.

Pandemi süreciyle birlikte müstakil evler büyük  talep görürken, arazi ve arsa fiyatları da artmaya devam ediyor. 

Yeni Nesil Gayrimenkul Değerleme Ve Lokasyon Analizi Platformu Endeksacom’un verilerine göre 5 büyük şehirde arsa fiyatları son 1 senede yüzde 14 ile yüzde 47 arasında, arazi fiyatları ise yüzde 20 ile yüzde 30 arasında arttı.

Endeksa verilerine göre konut imarlı arsa fiyatlarında 5 büyük şehir içerisinde en fazla artış görülen şehirler sırasıyla İstanbul, Antalya ve  Ankara  olurken, Arsa fiyatları son 1 senede İstanbul’da yüzde 47, Antalya’da yüzde 38, Ankara’da ise yüzde 28 arttı. Kasım sonu itibarı ile İstanbul’da arsaların metrekare fiyatı 996 TL, Antalya’da 627 TL, Ankara’da ise 360 TL'ye ulaştı.

5 büyük kent içerisinde son 1 senede ise arazi fiyatlarında en fazla artış görülen iller ise sırasıyla Antalya,  İzmir  ve Ankara olurken, Antalya’da arazi fiyatlarında son 1 senelik artış yüzde 30, İzmir’de yüzde 28, Ankara’da ise yüzde 24 seviyesinde. Kasım sonu itibarı ile arazilerin ortalama metrekare fiyatı Antalya’da 56 TL, İzmir’de 77 TL, Ankara’da ise 42 TL oldu.