Güncel
11 Mayıs 2020 10:37 Son Güncelleme: 11 Mayıs 2020 11:25

BDDK 3 bankaya işlem yasağını kaldırdı

BNP Paribas SA, Citibank NA ve UBS AG'ye 7 Mayıs günü getirilen TL işlem yasağı, yükümlülüklerin yerine getirilmesi sonrası kaldırıldı.

BDDK 3 bankaya işlem yasağını kaldırdı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), BNP Paribas SA, Citibank NA ve UBS AG'ye getirilen işlem yasağını bugün kaldırdı.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, manipülasyon girişimlerine karşı koymaya kararlılıkla devam edeceklerini söyleyerek, "Üç banka yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde işlem yasağı kalkar, ama soruşturma sürecek" demişti.

BDDK, ikinci bir duyuruya kadar BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG’nin Türk bankalarına karşı olan Türk Lirası yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediği tespit ettiğini belirterek, tasarruf sahiplerinin haklarını ve bankaların düzenli ve emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye sokabilecek işlem ve uygulamaları önlenmesini ve kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını teminen, söz konusu bankalar dahil Türk Lirası yükümlülüğünü yerine getirme konusunda gecikmeye düşen yabancı bankalar ve söz konusu bankaların yurt dışında kurulu grup bankaları ile bir bacağı Türk Lirası olan yeni bir döviz işleminin yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesine karar vermişti.

Dünya'nın aktardığı habere göre, bu sabah alınan kararla bu işlem yasağı kaldırıldı.