Kentsel Dönüşüm
09 Eki 2020 12:21 Son Güncelleme: 09 Eki 2020 12:21

Bakan Kurum açıkladı: İstanbul'a 60 bin yeni konut

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'a 60 bin yeni konut yapılacağını açıkladı. Projenin 5 yıl içinde tamamlanmasının planlandığını söyleyen Kurum, yerini de söyledi.

Bakan Kurum açıkladı: İstanbul'a 60 bin yeni konut

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da 60 bin yeni konutun yapılacağını söyledi. Türkiye’deki riskli bölge listesinin başında İstanbul’un geldiğini söyleyen Kurum, 60 bin yeni konutun nerede inşa edileceğini açıkladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem riskine karşı yapılan kentsel dönüşüm ve önlem çalışmalarına değinerek Türkiye’deki riskli bölge listesinin başında İstanbul’un geldiğini  hatırlattı.

Murat Kurum, “Bu anlamda İstanbul’u yerinde, gönüllü ve hızlı bir şekilde mahalle mahalle, sokak sokak depreme hazırlıyoruz.İstanbul’un bir ucunda Kartal’da bir bina kendiliğinden yıkılırken, Kağıthane’de istinat duvarı çöküyor. Yani artık İstanbul’da deprem olmadan da canlarımızı yitiriyoruz. Üniversitelerimiz, bilim insanlarımız ve bakanlığımızın çalışmalarıyla şu an ülkemizde acil dönüştürmemiz gereken 1,5 milyon konutumuz olduğunu ortaya koymuştur. Bu konutların 300 bini ise İstanbul’da yer alıyor” dedi. 

Bakan Murat Kurum, Esenler'de temel atma töreninde yaptığı konuşmada İstanbullulara müjde verdi. 60 bin konutluk projeyi ilk kez burada açıklayan Murat Kurum konuyla ilgili şöyle konuştu: "İstanbul Avrupa yakasında yapmış olduğumuz 60 bin konutluk bu büyük dönüşüm projesinin bir benzerini de Anadolu yakasında gerçekleştireceğiz. İstanbul’da 300 bin konutumuzun dönüşümünü 5 yıl içinde tamamlayacağız. 60 bin konutluk dünyaya örnek bu dev projeyi mümkün olan en kısa sürede tamamlayacağız” 

Avrupa Yakasında başlatılan dönüşümün aynısını Anadolu Yakasında başlatacakların aktaran Bakan Kurum, şunları söyledi: “Büyük İstanbul dönüşümü kapsamında Esenler’de, projemizin ilk bölümü olan Güney Rezerv Yapı Alanımızda inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Bu projemizde 10 bin rezerv konut yapıyoruz. Birçok konutumuzun inşaatını tamamlama aşamasına geldik. Bu alanda inşa ettiğimiz toplam 2 bin 30 konutun, bin 72’sini yıl sonuna, 958’ini ise 2021 yılının ilk yarısında tamamlayacağız. Bugün bunun yatırım bedeli 402 milyon lira olan yeni bin 617 konutumuzun temelini atıyoruz." 

İstanbul’da 72 bin binayı riskli yapı statüsüne aldıklarını ve yenilediklerini belirten Bakan Kurum, “62 bininin, yani 306 bin konut ve iş yerinin yıkımını gerçekleştirdik. Yine İstanbul’da olası bir deprem anında hemen yıkılabilecek yapıların olduğu 65 riskli alanımız var. Bu riskli alanlarda da 36 bin binamız var. İstanbul’un hemen hemen her yerinde dönüşüm yaptığımız bölgelere yakın, yeni yerleşim alanı olarak kullanılmaya elverişli 35 bin hektar büyüklüğünde 39 rezerv alanımız var. Bu alanlarda da yeni konutlarımız yükseliyor” ifadelerini kullandı.