Ekonomi
14 Nis 2015 10:31 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 02:34

Babacan ABD'ye gidiyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu (IMF) - Dünya Bankası Bahar Toplantıları ile G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere ABD'ye gidecek

Babacan ABD'ye gidiyor
Babacan'ın makamından yapılan açıklamaya göre, Ali Babacan,  Washington'da düzenlenecek IMF - Dünya Bankası Bahar Toplantıları ile G20  Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'na katılmak ve ardından BM'de  gerçekleştirilecek yüksek düzeyli tematik toplantılarda konuşma yapmak üzere  15-21 Nisan tarihlerinde ABD'ye ziyarette bulunacak.

G20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısının ikincisi,  Babacan'ın başkanlığında 16-17 Nisan'da Washington'da gerçekleştirilecek.

  Söz konusu toplantılara G20 üyesi ve davetli ülkelerin G20 Bakanları  ve Merkez Bankası Başkanları'nın yanı sıra, IMF, Dünya Bankası, BM, İktisadi  İşbirliği ve Gelişme Örgütü (OECD), Finansal İstikrar Kurulu (FSB) ve  Uluslararası Ödemeler Bankası'nın (BIS) üst düzey temsilcileri de katılacak.

Toplantıda, küresel ekonomi, büyüme çerçevesi, uluslararası finansal  mimari, yatırım-altyapı, finansal düzenlemeler ve vergi konuları ayrı oturumlarda  ele alınacak.

Babacan, toplantılara ilişkin 17 Nisan Cuma günü basın toplantısı  düzenleyecek. Sonuç bildirgesi toplantının hemen akabinde kamuoyuyla  paylaşılacak. G20 platformu ve söz konusu toplantı ile ilgili bilgilere G20'nin  resmi internet sitesi "www.g20.org" aracılığıyla ulaşılabilecek.

   "İslami Finans" Semineri

Başbakan Yardımcısı Babacan, ayrıca G20 Başkanlığı ve IMF tarafından  ortak düzenlenecek "İslami Finans" konulu seminere "Küresel bir Yönetim  Mekanizmasına Doğru" isimli Business 20 (B20) konferansına ve "Küresel Ekonominin  Karşısındaki Zorluklar ve G20'nin Rolü" isimli Think 20 (T20) etkinliğine özel  konuşmacı olarak iştirak edecek.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile "2015 OECD SME Scoreboard"  raporunun tanıtımı amacıyla 16 Nisan Perşembe günü basın toplantısı düzenleyecek  olan Babacan, uluslararası kuruluşların başkanları, bakanlar ve merkez bankası  başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek, sivil toplum ve düşünce  kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, iş dünyasının temsilcileri ve  yatırımcılarla bir araya gelecek.

Washington'daki temaslarının ardından New York'a geçecek olan Babacan,  BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi Yüksek Düzeyli Özel Toplantısı'na G20 Başkanlığı  çerçevesinde ve BM 69. Genel Kurul Başkanı'nın himayesinde düzenlenecek "Hoşgörü  ve Uzlaşının Teşviki" konulu yüksek düzeyli etkinliğe ana konuşmacı olarak  katılacak.