Konut Haberleri
09 Kas 2017 11:49 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:32

Askeri alanların akıbeti belli oldu!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, askeri alanların ne olacağı sorusunu cevapladı. Özhaseki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla askeri arazilerin 'yeşil alan' olacağını dile getirdi.

Askeri alanların akıbeti belli oldu!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. İşte Özhaseki'nin açıklamalarından satır başları:

'Hepsi yeşil alan olacak'

"Şehir içerisinde kalan askeri alanlar, bundan 50-60 yıl kadar önce bazen daha eski, şehirlerin çeperlerinde yer alan askeriyenin kullanacağı yerlerdi. Şehirler öyle büyümüş ki askeri alanları içine almış ve yutmuş. Buraların dışarıya taşınması çok doğru bir fikir. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı var, hepsi yeşil alan olacak. O konuda kimsede ters bir düşünce yok.

Yeni otopark yönetmeliği

Eskiden bir bina yapılırken, üç tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz 12 daire yapıyorsunuz, 4 tane yer göstereceksiniz. Şimdi daire başı bir tane göstereceksiniz. 12 tane daireye 12 otopark yeri. Yoksa yapamazsınız.

Eskiden otopark yeri sıkıntılı, çok yok, biz bunun parasını verelim diye bir düşünceyle paraya çevrilme vardı. Bunun kötüye kullanıldığını gördük.

Şimdi yeni gelecek yönetmelikte bodrumda gözükmemek kaydıyla kaç kat isterse, emsalden sayılmamak üzere otopark yapabiliyor. Aşağı doğru yap, gözükmesin diyoruz.

Binalardan biri derse ki, ben bunun Manhattan'da gördüm. Otomatik asansörlü binalar var. Yıksın, yapsın. Gitsin belediyeden plan-tadilat bir sene uğraşmasın. Yıkıp otopark yapabilir, oraya da vinç sistemini kurar çalıştırır. Haliyle bu binaların çoğu dönüşüme uğrayacağı için, Türkiye'nin neredeyse yarısı dönüşüme uğrayacak. Otopark işi çözüme kavuşacak."