Konut Haberleri
17 Şub 2021 11:57 Son Güncelleme: 17 Şub 2021 12:19

Araştırmadan çıkan ilginç sonuç! Z kuşağının evin mutfağına bakışı nasıl?

İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinden akademisyenler Z kuşağının gelecekte yaşamlarını sürdürecekleri evler için olası beklentilerini analiz etti.

Araştırmadan çıkan ilginç sonuç! Z kuşağının evin mutfağına bakışı nasıl?

İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinden akademisyenler Z kuşağının gelecekte yaşamlarını sürdürecekleri evler için olası beklentilerini analiz etti. 18-22 yaş arasında gençlerle gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre Z kuşağı, komşuluğa ve mahremiyete değer veriyor...

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden Yüksek Mimar İbrahim Erol’un, Prof. Dr. Ayfer Aytuğ ve Yüksek Mimar F. Esra Tanrıkulu ile kaleme aldığı ‘Türkiye’de Z Kuşağı’nın Konut Algısı Üzerinden Geleceğin Konutlarına İlişkin Önermeler’ başlıklı bilimsel makalesi yayımlandı. 

Aidiyet, mahremiyet, esneklik ve estetik kavramları üzerinden Z kuşağının konut algısının analiz edilidiği çalışmanın sonuçlarına yönelik açıklamalarda bulunan Yüksek Mimar İbrahim Erol, “Konutlarda kişiselleştirilebilen ve ihtiyaçlara göre genişletilip-daraltılabilen alanların arttırılması, konut içi mahremiyet duygusunun göz önünde bulundurulması, akıllı ev sistemleri vb. yeniliklerin geliştirilmesi, Z kuşağının geleceğin konutlarından beklentileri arasında” diye konuştu. 

MUTFAK MAHREM ALAN

Z Kuşağının çevre ve komşuluk ilişkileri bakımından aidiyet duygusunu genellikleön planda tuttuğunu dile getiren Yüksek Mimar İbrahim Erol, “Mahremiyet konusunda hassas oldukları görülüyor. Mutfak, konut içi mahremiyet bağlamında, aile içi bireyler arası bir mahremiyet alanı oluşturmaktan ziyade daha çok gelen misafirlere karşı mahrem tutulmak istenen bir alan. Özellikle evdeki bireylerin yemek hazırlığı yaptığı ortamı başkaları olarak tanımlanan diğer insanlarla paylaşmak istememesi sebebiyle, mutfağın konuttaki diğer mekânlar ile birleştirilip genişletilmesi mümkün olsa da Z Kuşağı mutfağın mahrem alan olarak kalmasını tercih ediyor” şeklinde konuştu. 

“HAREKETLİ PANEL DUVARLAR TERCİH EDİLİYOR”

Z kuşağının işlevsel verimliliği estetiğin üstünde tuttuğuna dikkat çeken Erol, “Z Kuşağı’nın hızlı ve pratik yaşam şeklinin, konut algıları üzerindeki yansıması olarak ifade edilebilecek olan bu durum, gençlerin işlevden taviz vermeden tasarlanacak estetik konutlarda yaşama isteğini ortaya koyuyor. Konutlarda çeşitli mekân organizasyonlarının planlanabilmesine imkân sağlayan hareketli panel duvarların tercih edilmesi bu durumu destekliyor. Herhangi biri için tasarlanan bir konutun hareketli duvarlar ile kişiselleştirilebiliyor olması, her şeyi kişiselleştirme eğiliminde olan Z Kuşağı’nın davranışsal alışkanlarına oldukça uyumlu” dedi.

ÖNCELİKLİ TERCİH BAHÇELİ MÜSTAKİL EV

Katılımcıların öncelikli tercihlerinin, bahçeli müstakil evler, villalar olduğuna vurgu yapan Erol, “Katılımcıların en çok vurguladığı diğer kavramların konfor, genişlik ve ferahlık olduğu görülüyor. Sonrasında ise sessiz, sakin ve huzurlu konutları tercih ediyorlar. Birçok disiplinde olması gerektiği gibi, mimarlıkta da gelecekle ilgili atılacak adımlarda, gelecek kuşakların tercihlerinin belirlenmesi ve gerekli dönüşümün doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi toplumsal açıdan önem taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.