Müteahhit ana oğul mahkemede! Aynı daireyi iki kişiye sattıkları iddia ediliyor!

Aynı daireyi iki kişiye sattıkları iddiasıyla müteahhit Metin Uçar ile annesi H. Uçar hakkında 3 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İş insanı Sedat Morgül, yatırım amaçlı aldığı 4 daireden ikisinin başka kişilere de satıldığını tespit etti. Parasını ödediği dairelerden birinin internetten satışa çıkarıldığını gören Morgül, soluğu savcılıkta aldı. Müteahhit ile annesi hakkında ‘dolandırıcılık’ iddiası ile dava açıldı.

Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava dosyasına göre, iş insanı Sedat Morgül (42), yatırım amaçlı daire almaya karar verdi. Morgül, yaptığı araştırma sonrası, Metin Uçar’ın (49) sahibi olduğu Uçarlar Yapı’nın bir projesinde karar kaldı. Üç bloktan oluşan toplam 220 dairelik projenin yüzde 95’inin bittiğini gören Morgül, fiyatı da uygun gelince, 4 daire almaya karar verdi. Morgül, 1+1 şeklindeki 4 daireyi 660 bin liraya satın aldı.

TEK DAİRE ÇİFT TAPU

İş insanı Morgül, ödemenin yarısını peşin, yarısını çek olarak yaptı. Elinde arsa tapusu bulunan Morgül bir süre sonra, internette gördüğü bir ilanla şoke oldu. Sahibi olduğu dairelerden birinin satışa konulduğunu gören Morgül, ilanın sahibi ile temasa geçti. Anılan daireyi satışa çıkaran ismin ise, bir dönem izlenme rekorları kıran ‘Arka Sıradakiler’ dizisinde ‘Yadigâr’ karakterini canlandıran Temmuz Karikutal (33) olduğu anlaşıldı.

Morgül, Karikutal ile temasa geçti ve ikili yüz yüze görüştü. Her iki isim, ellerindeki tapu ve sözleşmeleri karşılaştırdı. Durum kısa sürede anlaşıldı. Aynı daire iki farklı kişiye birden satılmıştı. İlk şoku atlatan Morgül, diğer daireleri ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Morgül, parasını ödediği dairelerden birinin daha başka bir firmaya satıldığını öğrendi.

10 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Şirket yetkilileri ile de görüşemeyen Morgül soluğu savcılıkta aldı. Satış sözleşmesi imzaladığı şirketin yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Yürütülen soruşturma sonrası müteahhit Metin Uçar ile annesi H. Uçar hakkında 3 yıldan 10 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. Davanın ilk duruşması geçen Eylül sonunda görüldü. Mahkeme, ikinci duruşma için önümüzdeki Ocak ayı ortasına gün verdi.

MÜTEAHHİTİN SAVUNMASI: ÇEKLER KARŞILIKSIZ ÇIKTI

Metin Uçar'ın avukatı Necati Yıldırım ise, konu ile ilgili Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Müvekkilin kimseyi mağdur etmeye yönelik bir eylemi de kastı da yok. Binanın yüzde 95'i bitmiş durumda. Dairelerin tamamlanıp ilgililere teslim edilmesi için de yoğun bir çaba sürüyor. Ki ekonomide yaşanan gelişmeler ortada... Yaşanan sıkıntı da müvekkilden kaynaklı değil. U. Gayrimenkul isimli bir şirket, müvekkilden aldığı dairelere karşılık 6 milyonluk çek verdi. Ancak bu çekler karşılıksız çıkınca müvekkil de mali olarak zor duruma düştü. Ki anılan şirketin sahibi Hakan C. hakkında da suç duyurumuz bulunuyor ve soruşturma sürüyor."

MAHKEMEDE BERAAT KARARI

Öte yandan, müteahhit Metin Uçar'ın,  Temmuz Karikutal'ın kendisine karşı açtığı davada ise beraat ettiği anlaşıldı. Kendisine satılan dairenin bir başka kişiye de satıldığı gerekçesi ile şikâyetçi olan Karikutal'ın başvurusu üzerine Bakırköy 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Uçar hakkında beraat kararı verdi.

Kirada 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınacak