Kenan Sofuoğlu kiracısına hacizde de hızlı çıktı! Kadın işletmeciye icra gönderdi

Türkiye'nin dünyaca ünlü motosiklet yarışçısı ve AKP milletvekili Kenan Sofuoğlu, kiracısı olan kadın işletmeciye icra gönderdi. Koronavirüs döneminde işleri iyi gitmeyen kafe sahibi A.K.'nin kiralarını ödeyememesi üzerine Sofuoğlu icraya başvurdu. Hızla alınan kararla birlikte kafedeki eşyalara haciz uygulandı.

Dünyaca ünlü motosiklet yarışçısı ve AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, kiracısı olan kadın işletmecinin kafesine icra başlattı. Koranavirüs nedeniyle uzun süredir kapalı olan kafesinin kirasını ödeyemeyen A.K. gelen icra karşısında ne yapacağını şaşırdı. 

A.K. adlı kadın işletmeci KOSGEB'den aldığı destekle Sakarya Sepan ilçesinde İstiklal Mahallesi'nde bulunan AKP'li Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun dükkanını kiraladı. Ancak koronravirüs nedeniyle kafelerin kapalı kalması üzerine A.K. kirasını ödeyemedi. 15 bin 555 TL biriken kira borcu için Kenan Sofuoğlu, A.K.'nin kafesindeki eşyalara haciz koydurdu. 

Sözcü gazetesinde Halil Ataş'ın haberinde yer alan detaylar şöyle: 

A.K., KOSGEB'den aldığı destekle Sakarya Sepan ilçesinde İstiklal Mahallesi'nde bulunan AKP'li Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun dükkanını kiraladı.

PANDEMİ NEDENİYLE KİRASINI ÖDEYEMEDİ

Organik ürünler üzerine kafe açan A.K. adlı girişimci Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında kafelerin kapalı olması sebebiyle biriken 15 bin 555 TL kira borcunu Sofuoğlu'na ödeyemedi.

Sofuoğlu'nun avukatı, A.K. hakkında icra takibi başlattı ve mahkemeden haciz kararı aldırdı. 15 Ocak 2021'de kapalı olan işyerine haber vermeden giden haciz memurları, çilingir yardımıyla kapıyı açtı.

Buradaki buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, güvenlik kameraları ile masa ve sandalyeler haczedildi. İş yeri tabelasının da belediye ekipleri tarafından söküldüğü iddia edildi.

“KAPATIRSA KREDİYİ GERİ ÖDEMEK ZORUNDA KALACAK”

A.K’nın avukatı Zafer Kaya yaşanan mağduriyeti şu şekilde açıkladı:

“A.K. bana gelerek, başının dertte olduğunu ve kira borçlarından bahsetti. Kenan Sofuoğlu’na ulaşamayan müvekkilim avukatları aracılığı ile pandemi süreci nedeniyle işyerinin kapalı olduğunu, kısıtlama kalktığı taktirde çalışmaya başlayıp kira borçlarını ödeyeceğini söylemiş. Ben de avukatları ile görüştüm. Ancak hiçbir şekilde taviz verilmedi. Sonra gidip işyerinde haciz yaptılar. Bu işyeri KOSGEB destekli, eğer iş yerinden çıkıp kapatırsa. KOSBEG kredisini de tümüyle geri ödemek zorunda, üstelik bir de tahliye davası açtılar. Biz de icranın durdurulması için karşı dava açtık.”

“KİRA BİRAZ GECİKTİ Mİ TEHDİT EDİLİYORDUM”

Anne ve babasının hasta olması nedeniyle İstanbul’dan 2015'te Sakarya’ya yerleşerek, 2018'de KOSGEB'ten aldığı 70 bin TL krediyle kafe açtığını dile getiren A. K. ise şunları kaydetti:

-İşyerini tuttuğumda dükkan sahibin Kenan Sofuoğlu’na ait olduğunu bilmiyordum. Bulunduğum yer iki katlı bir bina alt katı dükkan. 2019 yılında Sofuğolu ailesine yakın bir şahıs kirada biraz aksama oldukça tehditler ve baskılar yapmaya başladı.

-En son 3 Mart’ta biz bu tehditler ile karşı karşıya kaldık. 10 ve 11 Mart’ta saldırıda bulundular. Hemen ardından biz 12 Mart’ta icraya verildik. Buna itiraz ettik. Daha sonrasında 3 Temmuz’da bir daha icraya verdiler.

-Yine itiraz ettik. Daha sonra da avukatım Zafer Kaya bey devreye girdi. 15 Ocak 2021 yılında da ne benim haberim vardı, ne de Zafer beyin. Dükkanımı çilingir ile açıyorlar, KOSGEB destekli olan buzdolabımı, fırınımı, bulaşık makinemi, masa sandalyelerimi, tabelalarımı, güvenlik kameralarımı alıp çıkıyorlar.

“YAPTIĞIM ÜRÜNLER RAF ÖMRÜNÜ DOLDURMAK ÜZERE”

Kenan Sofuoğlu’nun avukatları ile çok defa uzlaşmak için çabaladıklarına vurgu yapan A.K, “Hiçbir şekilde iletişime geçemedik. Şu an çok berbat bir durumdayım. Doğal ürünler yapıyorum. Sağlıklı beslenme üzerine bir sürü burada köylü kadınlara ürünler yaptırdım satmak üzere. Şu anda yaptığımız ürünler raf ömrünü tamamlamak üzere. Her türlü malım emeğim ziyan olmuş durumda. KOSGEB 3 yıldan önce açtığın işyerini kapatamazsın diyor. Eğer kapanırsa aldığım 70 bin TL’yi geri ödemek zorunda kalacağım” diye konuştu.

“PANDEMİ DE OLUNCA 11 AYLIK KİRA BORCUM BİRİKTİ”

Kendisini iş yerinden baskı ile çıkarmaya çalıştıklarını ileri süren A.K, “Ben hiç kimsenin yerinde zorla kalamam. Benim bir sürem var. KOSGEB desteği kapsamında burada 3 yıl kalmam lazım. ‘Sürem dolduktan sonra çıkayım’ dedim. Bunu onlara anlatamadık. 3 Mart'tan bu yana baskı, tehdit, tacizlerden dolayı dükkanımı açamadım. Pandemi de girince araya, 11 aylık kiram birikti ödeyemedim. Kaç defa uzlaşmaya çalıştım ama yanaşmadılar” dedi.

Kirada 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınacak