Ev sahibi olmak isteyen 100 kişiyi dolandıran 3 müteahhite berat!

Ev sahibi olmak isteyen 100 kişiyi dolandıran 3 müteahhite berat kararı yurttaşları isyan ettirdi. Ankara'da 100 yurttaşı dolandırdıkları iddiasıyla yargılanan ve 33 yıl hapse çarptırılan 3 müteahhitle ilgili berat kararı çıktı.

Aynı evi onlarca kişiye satan 3 müteahhit dolandırıcılıktan 33 yıl hapis cezası almalarına rağmen berat edince mağdurlar isyan etti. Ankara'da ev sahibi olma umuduyla yaşayan 100 kişi müteahhit tarafından dolandırıldı. Paralarını ödeyip evlerine kavuşamayan mağdurlar adalete sığındı. Dolandırıcılıktan 33 yıl hapis cezası alan 3 müteahhit hakkında berat kararı çıktı. Mağdurlar isyan etti.

Sabah gazetesindeki habere göre 100 kişi bundan f0 yıl önce Etimesgut'ta ev alma hayaliylemaket üzerinden ev beğendi. Ödemelerini yapan yurttaşlar hem faizsiz hem de lüks daireler satın alacaklardı.

Ancak bir süre sonra firma iflasını ilan ederek sahipleri de ortadan kayboldu. Paralarını geri alamayan, ev hayalleri de suya düşen müteahhit mağdurları çareyi mahkeme koridorlarında aradı. 

Mahkemeden önce mağdurları sevindiren karar çıktı. Firmanın sahibi olan 3 müteahhite  nitelikli dolandırıcılık suçundan tam 33 yıl ceza verildi.  Temyize giden karar, bir üst mahkeme tarafından bozuldu.

Gerekçesi ise müteahhidin inşaatın temelini atmış olmasından dolayı iyi niyetli olması gösterildi. 'Dolandırıcılık kastı yok', denilerek müteahhitler berat ettirildi. Paraları da ev hayalleri de ellerinden giden mağdurlar ikinci kez hayatlarının şokunu yaşadı.

33 YIL CEZA ALIP BERAAT ETTİLER

Başkentte yeni bir sülün Osman vakası yaşandı. Müteahhit maket üzerinden projelendirdiği evi defalarca başka başka insanlara sattı.

Ev sahibi olma umuduyla evin bir an evvel bitirilmesini bekleyen vatandaşlar gelip gidip inşaatın durumunu araştırdı. Her geçen gün dairelere bakmaya gelen kişi sayısı arttı. 'Şu daire benim' ,'bu daire benim' diyerek konuşma yapan vatandaşlar kavgaya tutuştu ve sonra acı gerçekle karşılaştı.

Dolandırıldıklarını anlayan vatandaşlar mahkemeye başvurdu. İnşaat da durdu. Mahkeme önce dolandırıldınız dedi firma sahibi müteahhitlere nitelikli dolandırıcılıktan 33 yıl ceza verdi. 10 yıl sonra da dolandırılmadınız diye karar verdi. Onlarca insanı mağdur eden müteahhitler beraat etti. Mağdurlar, istinaf mahkemesinin kararına da itiraz ettiler ama değişen bir şey olmadı.

AKRABALARINI BİLE DOLANDIRDILAR

EV almak isteyen vatandaşların hayatları bir anda kabusa döndü. Üstelik dolandırılanlar arasında müteahhidin yakın akrabaları da vardı. Kimi 50 bin kaptırdı kimi 150 kimi de 200 binini kaptırdı hepsinin hayali aynıydı ev sahibi olmak kaderleri de aynı oldu aynı müteahhit tarafından dolandırıldılar.

Şerife Sekü, Bahattin Sekü, Dede Ahmet İnce, Selahattin Eyubi Çilesiz, Sevim Yurtsever ve Ekrem Yalçın dolandırılan vatandaşlardan sadece bir kaçı. Başlarına gelen olayı anlatan mağdurlar şöyle konuştu: 2 tane daire aldık buradan. 200 bin lira para ödedik ama aldığınızı sandınız aslında... Her gün geliyorduk eve aynı eve biri daha geldi o dedi bizim ben dedim bizim. Ondan sonra ayıktık inşaat durdu gelmediler, mağdurum. Mahkeme öncesi bize teklifi şuydu davayı çekin size evinizi vereyim. Mağdur olan biz değilmişiz de sanki karşı tarafmış gibi hareket edildi. Hakimin verdiği kararı bir türlü anlamıyoruz kesinlikle buradaki insanlar dinlenmedi.

Kirada 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınacak