Konut Haberleri
05 Mar 2021 08:00 Son Güncelleme: 05 Mar 2021 08:00

Alsancak değişiyor! İşyerlerinin yerine lüks ve prestijli konutlar geliyor

İzmir'in gayrimenkul piyasası son yıllarda hareketli. Kente ulaşımı sağlayan otobanlar, ilçeler arasında hareketi sağlayan yeni yollar, raylı sistemler şehirdeki emlak piyasasını canlı tutuyor. Son dönemde yaşanan deprem, sel ve hortum afetlerine rağmen kentte yeni projelerin duyurusu yapılıyor. İzmir'in kalbinde yer alan Alsancak işyerlerinin bulunduğu semt olarak bilinse de artık burası da değişimden nasibini alıyor. Lüks ve prestijli konutlar semtte kendini göstermeye başladı.

Alsancak değişiyor! İşyerlerinin yerine lüks ve prestijli konutlar geliyor

İzmir'deki değişim ve dönüşümden nasibini alan Alsancak'ta işyerlerinin yerinde yeni binalar yükselmeye başladı. 

Türkiye’nin köklü kuru meyve ihracatçıları arasında olan Şen Ailesi ile İzmir’de konut projeleri hayata geçirilen Temelsan güçlerini birleştirdi. Şen Yapım Bina Yönetim Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Temelsan Yapı, kentin yeni Alsancak’ı olarak nitelendirilen tarihi Kale Arkası’nda, Gloria Alsancak Şen Rezidans projesini hayata geçiriyor. 

Dünya gazetesinin haberine göre iki blok şeklinde 8’er katlı olarak inşa edilecek olan 2 dükkan ve 39 bağımsız bölümden oluşan rezidans projesinin yapımı Şubat 2022'de tamamlanacak. 39 bağımsız birimin 15’i kiralanacak, 24'i adedi ise satılacak. 

PRESTİJLİ BİNA EKSİKLİĞİ

Projenin inşa edildiği arsanın 1960’larda ihracata başlayan Şentaş firmasının kuru meyve işleme tesis alanı olduğuna vurgu yapan Şen Yapım Yönetim Kurulu Başkanı Temel Aycan Şen, kent merkezinde kalan işletmenin 1999’da Sarnıç’a taşındığını dile getirdi. Alsancak’ın, konut stoku açısından sıkıntılı olduğunu belirten ve mevcut durumda kentsel dönüşüm projesi uygulama zorlukları barındırdığının altını çizen Şen, “Cumhuriyet Meydanı, Pasaport İskelesi, Kültürpark, Kemeraltı ve Alsancak’a yürüme mesafesindeki bölgede, deprem yönetmeliğine göre yapılmış prestijli bina eksiğini gördük. Görselliği, mimarisi, bu çevrenin tarihi yapısına uygun olacak şekilde bina oluşturmak için yola çıktık” şeklinde konuştu.

İZMİR'İN YENİ MERKEZİ ALSANCAK OLACAK

Temelsan Yapı firma ortağı Cemal Temel de 51 yıldır sektörde iş yapan ailenin 3. kuşak temsilcileri olduklarına dikkat çekerek, “Birçok konut projesini tamamlayarak vatandaşları konut sahibi yaptık. Son 15 yılda lüks konut projesine ağırlık verdik ve bu konutları Gloria markası çatısı altında topladık. Burası bölge itibariyle çok gelişime açık, İzmir’in en merkezi konumunda, gözde bir yer. Geçmişte işyerlerinin ağırlıkta olduğu ama bundan sonra konuta dönecek ve 7-8 yıl sonra Alsancak’ın, kentin yeni merkezi olmasını beklediğimiz bölgede örnek proje hayata geçireceğiz” diye konuştu.

TARİHİ KİLİSEYE KOMŞU

Temelsan firma ortağı iç mimar Asil Temel, Konak Pier, Kantar Karakolu, Pasaport İskelesi gibi Fransız mimarisinin seçkin örneklerinin yer aldığı bölgede dokuyu korumanın güçlüğüne vurgu yaparak, “Tarihi Saint Polikarp kilisesine komşu olmamız da mimari projede yol gösterici oldu. Dış cephede özel olarak döktürdüğümüz tuğlaları ve ilk 4 katta oluşturduğumuz kemerlerle tarihi dokuyu öne çıkararak zamansız işler oluşturma hedefimize uygun proje geliştirdik” diye konuştu.

FİYATLAR 1,5 MİLYONDAN BAŞLIYOR

Satışa çıkan Gloria Alsancak projesinde 1+1'lerin fiyatları 1 milyon 500 bin TL'den başlıyor. İki blok şeklinde inşa edilecek olan projede 1+1, 2+1 ve 3+1 konutlar yer alıyor. Fiyatlar 2 milyon 650 bin TL'ye kadar çıkıyor. 

Gloria Alsancak projesinde yer alan 1+1'ler net 52 metrekare, 2+1'ler 75-82 metrekare büyüklüğe sahip. Projede her daire için 1 park alanının ayrıldığı 3 katlı kapalı otopark bulunuyor. 

Lüks konut ihtiyacının dikkate alındığı projede, Ekim ayına kadar ödemelerde yüzde 40 peşinat ve geri kalan tutar için vadelendirme fırsatı sunuluyor. 

ETİKETLER
#Gloria Alsancak