Politika
04 Ara 2020 08:45 Son Güncelleme: 10 Ara 2020 13:06

Aliyev'den alkışlanacak karar! Zafer Günü tarihini Atatürk'e saygısından değiştirdi

Azerbaycan Devlet Başbakanı İlham Aliyev, alkışlanacak bir kararını açıkladı. Azerbaycan'ın Zafer Günü kutlamalarının tarihi 10 Kasım'a denk geldiği için değiştirildi.

Aliyev'den alkışlanacak karar! Zafer Günü tarihini Atatürk'e saygısından değiştirdi

İlham Aliyev, "Zafer Günü" olarak belirlenen 10 Kasım tarihini, Atatürk'ün vefat gününe denk geldiği için 8 Kasım tarihiyle değiştirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Zafer Günü" olarak belirlenen 10 Kasım tarihini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat gününe denk geldiği için, Şuşa'nın işgalden kurtarıldığı gün olan 8 Kasım tarihiyle değiştirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan'ın yenilgisini kabul eden bildiriye imza attığı ve Aliyev tarafından "Zafer Günü" ilan edilen 10 Kasım tarihinin, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türk dünyası tarihine adı altın harflerle kazınmış büyük şahsiyet Atatürk'ü anma günü olduğu hatırlatıldı.

Azerbaycan devlet ajansı Azertag’ın yayımladığı açıklamada, Azerbaycan'ı tüm kalbiyle seven ve "Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederimiz kederimizdir" diyen Atatürk'ün her bir Azerbaycanlının kalbinde yer edindiği ve büyük saygıyla anıldığı belirtildi.

10 KASIM'DA İMZALANDI

Azerbaycan ordusunun 44 gün süren operasyonunda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmişti.

Ermenistan, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya 10 Kasım'da imza atmıştı.