Konut Haberleri
28 Mayıs 2020 12:27 Son Güncelleme: 28 Mayıs 2020 12:28

Albayrak'tan uygun konut paketi müjdesi!

Konut destek paketleri üzerinde çalışacaklarını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Bundan sonraki süreçte, sosyal ihtiyaç destek paketleri olacak, konut anlamında farklı paketlerimiz, sektörlerimizi desteklemeye yönelik paketlerimiz olacak'' dedi.

Albayrak'tan uygun konut paketi müjdesi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni dönemde sosyal destek ve ihtiyaç, finansman ve kredi, konut ile turizm ve seyahat sektörlerine destek verecek paketler üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Albayrak, TRT Haber yayınında gazetecilerin gündemle ilgili sorulara cevap verdi.

Açılışı gerçekleşen Demokrasi ve Özgürlük Adası'yla tarihi bir güne tanıklık edildiğinden bahseden Albayrak, "Darbeler tarihini, darbe kültürünü birinci dereceden yaşamış ailenin bireyi olarak bizim için anlamlıydı. Ben maddi ve manevi olarak çok etkilendim, babasını darbeye vermiş, hapislere göndermiş evlat olarak, bizim de çok farklı anılarımız canlanmadı değil. İnşallah ülkemiz için daha güzel günler önümüzde yakın. Bu yatırımın hayata geçmesiyle tüm Türkiye'den yeni nesil, gençler adaya yoğun ziyaret gerçekleştirecek ve ülkenin gerçek tarihini dokunarak yaşayacak. Türkiye, 60 senede büyük acılar yaşadı. Her birinden dersler çıkararak demokrasi ve özgürlük konseptini yaşayarak geçirecek. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mutlaka bir kere gidip görmesi lazım." ifadelerini kullandı.  

Türkiye'de 1950'den sonra serbest seçimle bir daha iktidara gelememiş bir siyasi hareket olduğundan bahseden Albayrak, "Bu siyasi hareket, o gün bugündür iktidarda olan yapıların tamamını aynı dille tehdit ediyor. CHP, 1950'den sonraki süreçte serbest seçimle iktidara gelemediği için hep iki şey söylemiş: 'Bu hükümet gayrimeşru ve erken seçim'. Menderes'ten Özal'a hep aynı hikaye. Amaç ne, hiçbir şey yapmamak ve farklı güçlerle tehdit etmek. Farklı ilişkilerle Türkiye'yi büyük hedefleriden alıkoymak için hep birileriyle işbirliği içinde olmak. Ama bu ülkede bu millet özgür iradesiyle bu yetkiyi vermedi." şeklinde konuştu. 

Yeni destek paketleri

Albayrak, İş'e Devam kredisine 200 binden fazla işletmenin başvurduğunu ve 180 binden fazla işletmeye bu kredinin verildiğini söyledi. Albayrak, "Büyüklüğü 150 milyar lirayı buldu, yüzde 97'si KOBİ. Yani esas ihtiyacı olan. 7 milyona yakın bireysel ihtiyaç kredisi tahsis edildi. Yüzde 85'in üzerinde başvuru kabul oranı var. İlk günden beri şeffaf şekilde bu noktaya getirdik." diye konuştu. 

Yeni bir destek paketi olup olmayacağıyla ilgili soru üzerine ise Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi bundan sonraki süreçte, normalleşme süreci, iktisadi faaliyetin devamı noktasında hızlı adımlarla iç piyasa, iç talebin hızlı şekilde normalleşmesi, bunun içerisinde sosyal ihtiyaç destek paketleri olacak, finansman kredi destek paketleri olacak. Bunun içerisinde konut anlamında ülke tarihinin en uygun maliyetli, uzun vadeli, ödemesiz farklı paketlerimiz olacak. Bunun yanında turizm, seyahat anlamında sektörlerimizi desteklemeye yönelik paketlerimiz olacak. Farklı talepler oluyor, vergi, öteleme, kısmi çalışma gibi talepler oluyor. Bunlara çalışıyoruz. Bunlarla ilgili bazı adımlarımız olacak, bunları Meclis süreciyle ilişkilendirerek adımlarımız olacak. Bu dinamik süreci hızlı şeklide yönetmemiz lazım."