Konut Haberleri
06 Kas 2018 12:24 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 06:01

AB’nin genişlemeden sorumlu komisyon üyesi: Türkiye ile müzakere bitirilmeli!

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Alman Die Welt gazetesine konuştu.

AB’nin genişlemeden sorumlu komisyon üyesi: Türkiye ile müzakere bitirilmeli!
Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Alman Die Welt gazetesine verdiği röportajda, AB’nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini sonlandırması gerektiğini söyledi:

Quote Message: Uzun vadede AB ile Türkiye’nin daha farklı yollar geliştirip üyelik müzakerelerine bir son vermesinin daha dürüst bir yaklaşım olacağını düşünüyorum. Daha gerçekçi ve stratejik bir ortaklık geliştirilmeli. Bunun kararını verecek olanlar AB üyesi ülkelerin yönetimleridir.”

Uzun vadede AB ile Türkiye’nin daha farklı yollar geliştirip üyelik müzakerelerine bir son vermesinin daha dürüst bir yaklaşım olacağını düşünüyorum. Daha gerçekçi ve stratejik bir ortaklık geliştirilmeli. Bunun kararını verecek olanlar AB üyesi ülkelerin yönetimleridir.”

Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci Haziran ayındaki AB zirvesinde gündeme gelmiş, AB üyesi ülkeler Türkiye reforma yönelik kararlı adımlar atmadığı sürece üyelik sürecini ilerletmenin mümkün olamayacağını ifade etmişlerdi. Ancak o zirvede Türkiye’nin üyelik sürecinin sonlandırılması yönünde bir çağrıya değinilmemişti.