Konut Haberleri
08 Şub 2021 10:46 Son Güncelleme: 08 Şub 2021 11:07

Abdullah Gül'ün sitesinde 27 milyonluk icradan tripleks satışı

Beykoz İcra Dairesi, Çubuklu'daki Tatlıcı Villaları olarak da bilinen HMB Villaları'nda yer alana tripleks villayı 27 milyon TL'ye açık artırma usulü ile satışa çıkardı. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün damadı Mehmet Sarımermer'in de villasının yer aldığı sitedeki satış merakla bekleniyor.

Abdullah Gül'ün sitesinde 27 milyonluk icradan tripleks satışı

Gayrimenkül yatırımcılarının takip ettiği icradan satışlarda bu ay dikkat çeken bir ilan yayımlandı. Beykoz İcra Dairesi'nin ilan ettiği satışta Çubuklu'daki 27 milyonluk tripleks villa yer aldı. 

Tatlıcı Villaları olarak da bilinen HMB Villaları'nda eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün damadı Mehmet Sarımermer'in de villası bulunuyor. Villada cumhurbaşkanlığı görevini tamamladıktan sonra Abdullah Gül ve ailesi için tadilat yapılmıştı. Tadilatın ardından da Gül ailesi bu villada yaşamaya başlamıştı. 

Beykoz İcra Dairesi, Boğaz kıyısındaki Çubuklu'da bulunan HMB Villaları Sitesi 187 ada 60 parselde yer alan tripleks villayı 27 milyon TL'ye satışa çıkardı. Satış ilanında ihalenin 3 Mart 2021 tarihinde saat 10:30'da gerçekleştirileceği açıklandı. 

Beykoz Çubuklu'daki tripleks villanın icradan satış ilanı detayları şöyle:

T.C.BEYKOZ İCRA DAİRESİ 2018/4249 ESAS
 
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

Özellikleri : İstanbul İl, Beykoz İlçe, 187 Ada, 60 Parsel, ÇUBUKLU Mahalle/Köy, KANLICA ÇUBUKLU YOLU MİHRABAT CAD. TAŞOCAĞI YOLU Mevkii, C26/15 TRİPLEKS KONUT Nolu Bağımsız Bölüm İstanbul İli, Beykoz İlçesi, tapu kayıtlarına Çubuklu Mahallesi, Kanlıca Çubuklu Yolu Mihrabat Caddesi Taşocağı yolu mevkii 187 ada 60 parsel sayılı 103.096 m2 yüzölçümlü Kat İrtifaklı taşınmazda 2845/103096 arsa paylı, C26 blok, 15 bağımsız bölüm nolu tripleks konutun tamamının satışa esas Taşınmaz üzerinde, yerinde gerekli incelemeler yapıldı.

Gerekli ölçü ve notlar alındı, dosya içerisinde mübrez tapu kaydı, çap ve imar durumu yerine uygulandı.

Söz konusu taşınmazların kıymetine müessir tüm faktörlerin göz önünde bulundurulması suretiyle tespit edilen ilgili hususlar ve elde edilen sonuçlar aşağıda arz edildi.

Beykoz Belediyesinden ve Boğaziçi İmar Müdürlüğünden alman şifahi bilgiye göre; 187 ada 60 parsel kısmen 26.09.2009 tasdik tarihi 1/1000 ölçekli Beykoz Boğaziçi Alanı Gerigörünüm Ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planının da 18. Madde uygulaması yapılacak alan içerisinde bir kısmı da 22.07.1983 onay tarihli 1/1000 ölçekli Boğaziçi Sahil Şeridi ve Öngörünüm Bölgesi Uygulama İmar Planı içerisinde park, çocuk bahçesi, oyun, açık spor alanlarında ve kısmen de yol olarak ayrılan alanda kalmaktadır.

Halihazır durumu ile yapılaşma hakkı mevcut değildir.

TKGM sistemden edinilen çapı arazide belirgin sabit noktalardan istifade ile arz üzerine aplike edildiğinde anılan taşınmazın alanı, boyutları, bulunduğu semt ve mevki itibariyle yerine uygun olduğu tespit edilmiştir.

Konu taşınmaz, İstanbul İli, Beykoz İlçesi, Çubuklu Mahallesi, Hip Kasn Caddesi, HMB Villaları Sitesi, C26 blok 15 tripleks konut olarak yer almaktadır.

Taşınmazın bulunduğu yakın çevrede ayrık nizamlı konut amaçlı şekilde kullanılan villa siteleri bulunmaktadır. Yapılaşmanın orta yoğunlukta olduğu bölgede, sosyal yaşamın gerektirdiği alışveriş, sağlık ocağı, okul, market vb. sosyal ihtiyaçlar kısa mesafelerde karşılanabilmektedir.

Bölge, üst düzey gelir grubuna sahip insanlann ikamet etmeyi tercih ettikleri bir bölge özelliğini taşımaktadır.

Bölgenin her türlü teknik altyapısı tamamlanmış ve kamu hizmetlerinden istifadesi tamdır. Beykoz Çubuklu mevkiinde, Hip Kasrı Caddesi üzerinde kurulu olan HMB Villaları Sitesi, Dubleks ve Tripleks olarak oluşmaktadır.

Sitenin iç yolları asfalt kaplıdır. 24 saat güvenliği bulunan sitede çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalan bitirilmiş olup site içerisinde sosyal tesisler bulunmaktadır.

HMB Villaları Sitesinde, C26 Blok 15 no.lu villa olarak yer almakta olup, Belediyede projesi bulunamamıştır.

Binanın dış cephesi aklilik boyalı, çatısı kiremit kaplıdır. Binanın işçiliği ve malzemesi iyi kalitededir. Konu mülkte borçlunun ikamet etmekte olduğu mahallinde şifahen beyan edilmiştir.

C26 blok 15 nolu tripleks konut; Taşınmazın yerinde yapılan ölçümlerine göre 800 m2 kullanım alanlıdır.

Bodrum Kat: Brüt 250 m2 kullanım alanlıdır. Bu katta hol, antre, 2 banyo, 2 oda, sauna, wc depo Zemin Kat: Brüt 250 m2 alanlıdır. Bu katta açık salon, mutfak, kış bahçesi, antre ve banyo 1. Normal kat Brüt 300 m² alanlıdır. Bu katta 2 oda, E. Banyo, banyo ve açık salon hacimlerinden oluşmaktadır. Taşınmaza giriş çelik, iç mekanlara açılan kapılar ahşap, pencereleri pvc doğramadır. Salon ve odaların zeminleri laminat parke döşeli, duvarları saten boyalıdır. Islak hacimlerin zemin ve duvarları seramik kaplıdır. Mutfak bölümlerinden ahşap dolayı ve mermer tezgah ile ankastre mutfak bulunmaktadır. Taşınmazın ısınması doğalgaz kombi ile sağlanmaktadır.

İstanbul İli, Beykoz İlçesi, tapu kayıtlarına Çubuklu Mahallesi, 187 ada 60 parsel sayılı 103.096 m2 yüzölçümlü Kat İrtifaklı taşınmazda 2845/103096 arsa paydı, C26 blok, 15 tripleks konutun tamamına 27.000.000,00 TL kıymet takdir edilmiştir. Çubuklu Mah. Hip Kasrı Cad. HMB Villaları Sit. C26 Blok No: 15 Beykoz/İSTANBUL adresinde kaindir.

Kıymeti : 27.000.000,00 TL
KDV Oranı : %18
1. Satış Günü : 03/03/2021 günü 10:30 - 10:35 arası
2. Satış Günü : 07/04/2021 günü 10:30 - 10:35 arası

Satış Yeri : Beykoz Vakfı-Yalıköy Mah. Ahmet Mithat Cad. No: 18 Beykoz İstanbul

SATIŞ ŞARTLARI :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır. 

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/4249 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.