Güncel
16 Nis 2019 10:45 Son Güncelleme: 16 Nis 2019 10:50

850 yıllık Notre Dame Katedrali yandı

Gotik mimarinin en önemli örneklerinden biri Notre Dame Katedrali yandı. 850 yıllık tarihe sahip yapı, Dünya Kültür Mirası listesindeydi.

850 yıllık Notre Dame Katedrali yandı

Gotik stili karışımı mimarisi, görkemli süslemeleri, pencereleri ve vitrayları, sahip olduğu sanat eserleriyle dünyanın en önemli mabedlerinden biri olan Notre Dame Klisesi yandı. 37 şapel, 75 dev sütundan oluşan 130 metre genişliğindeki katedralin yerinde ilk dönemlerinde küçük bir Roma şapheli vardı. Şehrin piskoposu Sully’nin hayali olan ve Papa 3. Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı 1163 yılında başlamış ve bu inşaat yaklaşık 170 yıl sürmüştü.

1334 yılında yapımı tamamlanan kilise Jeanne D’Arc’ın yargılanması, Napolyon’ın taç giyme töreni, De Gaulle’ün cenaze merasimi gibi önemli tarihi olaylara da ev sahipliği yaptı. Fransız devrimi sonrasında şarap mahseni olarak kullanılan kadetral, Napalyon zamanında tekrar kilise olarak kullanılmaya başlandı.

Katedral, Meryem ve çocuk heykelleri, dış tarafında yer alan yaratık heykelleri, devasa boyuttaki çanları, ikiz kulelelri ve işlemeli vitrayları ile dünyanın en ihtişamlı gotik yapılarından biri sayılıyordu. Ünlü yazar Victor Hugo'nun ölümsüz eseri, Notre Dame'ın Kamburu'na dekor olan katedrali her yıl 13 milyon kişi ziyaret ediyordu. Paris halkı, şehrin en güzel simgelerinden birinin alevlere teslim oluşunu dua ederek izledi.

Öte yandan Fransız gazetesi Libération, Notre Dame yangınını manşetine 'Bizim Dramımız' olarak taşıdı. 

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Fransız gazetesi Libération, ülkenin simgesi Notre Dame yangının ardından ‘Notre Drame’ manşetiyle çıktı. Kilisenin Meryem Ana’ya ithafen sahip olduğu ‘Notre Dame (Bizim Hanımımız)’ adı üzerinde ‘Bizim Dramımız’ anlamına gelecek şekilde yapılan kelime oyununun yer aldığı bu manşet, sosyal medyanın en çok paylaşılanları arasına girdi.