Konut Haberleri
17 Kas 2017 10:57 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:33

7 milyon kişinin icrayla başı dertte!

Türkiye'de bankalarla başı dertte olan vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor. Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, şu anda 25 milyon icra dosyasının mahkemede beklediğini vurguladı. Güvenal, doğalgaz ve su borcu olanları da hesaba kattığında bu sayının 7 milyona yükseldiğini belirtti.

7 milyon kişinin icrayla başı dertte!
Bankalarla başı dertte olan milyonlarca vatandaşın icra dosyası, sırasını bekliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Hayat Varlık’ın Genel Müdürü Hilmi Güvenal,  icrada dosyası bulunan kişi sayısının 7 milyon olduğunu açıkladı.

'Bilinç kampanyası'

Milliyet Gazetesi'ne açıklamalar yapan Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, toplumsal huzur ve borç veren - borç alanların iki taraflı sorumlulukları için genel bir bilinç kampanyasının başlatılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de şu anda mahkemelerde bekleyen 25 milyon icra dosyası bulunduğunu ifade eden Güvenal, “Kredi borcunu ödemeyenlerin icraya düşmüş, banka ve diğer finans kuruluşlarından bize satılmış icra aşamasındaki borçlu dosyası 2 milyon civarında. 2 milyon kötü alacak dosyası da bankaların elinde bulunuyor. Dosya olarak değil, tekil kişi olarak düşünülürse en az 3.5 milyon kişi kredi kartı ve ihtiyaç kredisinden dolayı icraya düşmüş” dedi.

Su, doğalgaz borcu ile...

Türkiye finansal sisteminde tek bir ekran üzerinden bireylerin tüm borçlarının görülmediğini belirten Güvenal, “Kirasını, elektrik, su, doğal gaz ve dijital yayın şirketlerine olan borçlarını ödemeyen insanları da düşürseniz rahat 5 - 7 milyon kişinin icrada olduğu söylenebilir” dedi. İcraya düşecek olan borçlu sayısında artış beklediğini ifade eden Güvenal, “Sistem buna açık. Finansal sistemde kişilerin bütün borçlarını gösteren tek bir ekran yok. Kredi Kayıt Bürosu’nda (KKB) görülen kişilerin bankalara olan borçları. Kira, su, doğalgaz, elektrik borçlarını göremiyorsunuz” yorumunu yaptı.