Konut Haberleri
07 Oca 2020 10:09 Son Güncelleme: 07 Oca 2020 10:32

50 bin kamu konutu ekonomiye kazandırılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu kuruluşlarına ait lojmanlarla ilgili olarak açıklama yaptı ve "Yaklaşık 59 bin adet kamu konutu yer almakta olup bunların dışında 50 bin kamu konutunun ekonomiye kazandırılması düşünülmektedir" dedi.

50 bin kamu konutu ekonomiye kazandırılacak

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'ün haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk'ün soru önergesini yanıtladı. Kurum, genel bütçeli idarelere ait 218 bin 575, diğer idarelere tahsisli 30 bin 939 olmak üzere toplam 249 bin 514 adet lojman olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu konutlardan savunma, güvenlik ve adalet hizmetlerinde çalışan personelin kullandığı konut sayısı yaklaşık 140 bin. Kampüs alanında kalan ve hizmet binaları ile bütün bulunan yaklaşık 59 bin adet kamu konutu yer almakta olup bunların dışında 50 bin kamu konutunun ekonomiye kazandırılması düşünülmektedir. İlk etapta kat mülkiyeti/irtifakı olan 5 bin kamu konutunun satışı planlanmakta olup, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir ve Mersin'deki konutların satış ihalesi yapılması için talimat verildi. 37 ilimizde de konutların değerleme işlemlerinin ardından satış talimatı verilecektir.”

'İçinde oturanlar satın alabilecek'

Lojmanların içinde oturan kamu görevlilerince de satın alınabileceği belirtiliyor. İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, bu durumu “İşi kesat giden esnaf eski defterleri karıştırırmış. Bu da bize, dara düşenin mirasyedi davranışını çağrıştırıyor. Üretemeyen ama sermayeden yiyen bir anlayış. Lojmanların ranta kurban gitme riski de var. Bu lojmanların birçoğu kent merkezlerinde yer alıyor” dedi.